- Zdravlje
- 12. 10. 2021.
Zašto je gorušica jesenja bolest i kako sebi pomoći?
Jeste li se već zapitali zašto Vam se gorušica pogoršava baš na jesen? Pa, za to postoji više razloga. Prvi bi definitivno bio da smo sa laganije letnje ishrane odmah ''skočili'' na masnu i začinjeniju hranu, a drugi razlog se krije u promeni vremena i reakcije našeg organizma na tu pojavu.
Slično je i na proleće - sa turšije se prebacujemo na gomilu svežeg povrća, a naš organizam se malo odvikao od varenja određenih namirnica.
Bilo kako bilo, ljudi koji pate od gorušice najviše problema imaju na jesen. Znate li kakva se ishrana preporučuje kako biste umanjili ovaj problem?
Sledite ove savete...
1. Rana večera. Kako Vam se želudčana kiselina ne bi vraćala u jednjak, najvažnije je da ne odlazite na spavanje punog stomaka. Večera treba da bude rana, a najbolje barem 3 sata pre odlaska na spavanje. Preporučuje se kombinacija proteina sa vlaknima.
2. Kafa nikako na prazan stomak. Ako ste navikli da leti ''doručkujete'' hladni kafeni frape, sada je momenat da to promenite. Nemojte piti kafu na prazan stomak, već prvo nešto prezalogajite.
3. Kuvano povrće. Što se tiče povrća, najbolje je da ono bude bareno. Nemojte preterivati sa začinima i soli. Brokoli i karfiol umeju da nadimaju , pa radije birajte neke lakše varijante povrća, poput kuvanog krompira i kukurza šećerca, kao i šargarepe. Paprika i paradajz takođe mogu da pogoršaju problem sa gorušicom, kao i crni luk.
4. Kompoti. Ako ste primetili da Vam sirova jabuka (na primer) smeta, bilo bi dobro da razmislite o kuvanju voća, odnosno o kompotima. Oni se lakše vare. Možete da napravite kompote od različitog voća, ali izbegavajte višnje jer one umeju da podignu nivo kiselosti u želucu. Citrusi takođe nisu dobrodošli.
5. Malomasni mlečni proizvodi. Pređite sa punomasnog mleka, jogurta i sireva, na manje masnije verzije. Mladi kozji i ovčiji sirevi su uvek savršen izbor. Umesto mleka sa 3,2 posto mlečne masti, pređite na 1,5%.
6. Krto meso. Masno meso ne pogoduje osobama koje pate od gorušice. Držite se krtine. Uostalom, ovakvo meso će Vam pomoći i da izgradite čvrste mišiće jer je prepuno proteina. Zaboravite na mesne prerađevine, a pogotovo kobasice.
7. Celovite žitarice. Iako Vam je beli hleb možda preukusan, morali biste porazmisliti o drugačijem izboru. Celovite žitarice se preporučuju svim osobama koje pate od gorušice. Ovsene pahuljice i hleb od punog zrna su dobri predlozi za doručak.
8. Smanjite masnoću u pripremi jela. Ovo se odnosi na gotovo sva jela. Možete bukvalno da prepolovite količinu masnoće iz recepta, kako biste smanjili tegobe sa gorušicom. Uvek birajte pametno - na primer, umesto prženih jaja, birajte kuvana.
Sa ovim malim promenama, videćete da se situacija sa gorušicom smiruje.
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.