- Porodica
- 18. 10. 2022.
Planiranje trudnoće - potrebni pregledi i promene navika
Želite da učinite sve u Vašoj moći kako biste iznele zdravu i uspešnu trudnoću? Evo koje preglede je poželjno obaviti pre začeća, kao i na koje navike je potrebno obratiti nešto više pažnje...
Spremate se za trudnoću, razmišljate kako da povećate šanse da tok iste ispadne skroz u redu. Evo šta savetuju lekari, ginekolozi i akušeri:
1. Proverite krvnu sliku. Posavetujte se sa svojim izabranim lekarom oko stavki koje biste eventualno trebali da proverite u krvi, mimo redovne KS. Ako od ranije imate problema sa, na primer - holesterolom , trigliceridima , ili pak povišenim šećerom u krvi, potrebne su detaljnije analize kako biste znali u kakvom se stanju nalazi Vaš organizam.
Na šećer u krvi posebno obratite pažnju, a objasnićemo i zašto u sledećoj stavci.
2. Šansa za trudnički dijabetes. Ako od ranije imate problem sa povišenim šećerom, veće su šanse da razvijete i trudnički dijabetes, koji može da prouzrokuje neke komplikacije u trudnoći, poput preteranog rasta bebe. Moguće je i da ćete u trudnoći trebati da budete na posebnoj dijeti, koja uglavnom traži da izbacite proste ugljene hidrate.
3. Visok pritisak. Visok pritisak je takođe opasan u trudnoći jer može doći do životno opasne pojave koja se naziva preeklampsija. Prekontrolišete svoj pritisak, te se posavetujte sa izabranim lekarom o eventualnoj terapiji koju biste mogli da uzimate pre, a možda i tokom same trudnoće.
4. Štitna žlezda. Obavezno proverite i stanje Vaše štitne žlezde. Idite na ultrazvuk iste, a poželjno je i da iz krvi izvadite parametre za TSH, T3, kao i T4 hormone. Usporena štitna žlezda takođe može da zadaje brojne probleme tokom trudnoće, ali ako je budete držali pod kontrolom, čak i kada imate poremećen rad štitne žlezde - velike su šanse da trudnoća prođe sasvim uredno.
5. Vaša kilaža. Prekomerna težina nikako nije zdrava, a posebno ne u trudnoći. Pokušajte da korigujete svoju ishranu ukoliko imate mnogo više kila nego što je preporučeno.
Naravno, fizička aktivnost je takođe obavezna. Ako ste neuhranjeni, posavetujte se sa nutricionistom oko promene ishrane kako biste ostvarili zdravu kilažu.
6. Proverite vid. Ako imate dioptriju, obavezno posetite i svog oftalmologa. Važnije od dioptrije u trudnoći jeste stanje očnog dna. Ukoliko Vam je očno dno u lošem stanju, moguće je da ćete imati indikaciju za carski rez , kako biste sačuvali zdravlje svojih očiju.
7. Posetite zubara. Stanje zuba se u trudnoći uglavnom pogoršava, stoga je poželjno da u istu uđete sa potpuno zdravim zubima.
8. Cigarete. Ako konzumirate cigarete, pokušajte da ostavite, ili za početak - smanjite. Pročitajte i ovaj članak za više saveta.
9. Ostale terapije. Mnoge dame svakodnevno uzimaju i različite vrste tableta zbog određenih zdravstvenih stanja, a ukoliko je to i Vaš slučaj, posavetujte se sa ginekologom koji su lekovi dozvoljeni u trudnoći. Određena stanja zahtevaju konstantne terapije kroz medikamente, što nam je svima jasno, ali moguće je pronaći i zamenske lekove koji neće štetno uticati na trudnoću, kao i sam plod.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.