- Porodica
- 15. 10. 2022.
Kako pomoći detetu da zavoli matematiku?
Kako treba da izgleda radni kutak školarca smo već opisali , a sada ćemo se pozabaviti jednim od omraženijih predmeta kod dece - matematikom. Otkrivamo na koje načine možete da pomognete svom školarcu da zavoli istu.
Problem sa matematikom je taj što deca i pre polaska u školu slušaju kako je ovaj predmet težak, te mnogima omražen. Ipak, važno je shvatiti da učenje matematike predstavlja mnogo više od usvajanja znanja, odnosno matematički zadaci koje deca dobijaju u školi specijalno su kreirani kako bi razvijali njihov mozak na poželjne načine.
Možda im se zadatak ne čini primenljiv u praksi i koristan, ali činjenica je da je svaka matematička lekcija pažljivo napravljena kako bi podstakla logičko mišljenje deteta, te samim tim potpomogla razvijanje inteligencije u određenim pravcima.
Kako da pomognete svojim školarcima da ne samo savladaju matematiku, već i zavole ovaj predmet? Isprobajte sledeće taktike:
1. Matematika je svuda oko nas. Deca treba da shvate da nas matematika okružuje uvek i svuda. Ako dete ne ume da prepozna važnost nekog zadatka, odnosno zvuči mu suviše teoretski, predlažemo da matematiku primenite u svakodnevnom životu. U skladu sa uzrastom deteta, možete zajedno da odlazite u prodavnicu i računate novac, pravite kolače i duplate ili smanjujete mere za isti, kao i predlažete detetu da postavlja igračke na određenoj udaljenosti, a zatim to posmatra, računa i zaključuje. Verujemo da ćete se zaista zabaviti. Uostalom, deca vole kada su uključena u svakodnevna dešavanja i obaveze.
2. Razumevanje je ključ. Matematika ne treba da bude predmet koji će zahtevati da dete slepo uči pravila. Učenje napamet će definitivno dovesti do toga da dete izgubi zainteresovanost za ovaj predmet. Predlažemo da pokušate da predočite matematiku detetu kroz razumevanje, neka bude okruženo različitim predmetima, oblicima i veličinama.
3. Radite na problemu čim ga uočite. Što pre uočite da dete ima problem sa razumevanjem matematike, pre ćete savladati gradivo. Ovo je činjenica jer se u matematici svaka naredna lekcija nadograđuje na prethodnu.
4. Pravilno pisanje broja. Ne biste verovali ali čak 25% matematičkih grešaka se dešava zbog nepravilnog pisanja brojeva. Pomoći će vam vežbanje u svesci na kvadratiće.
5. Crtajte. Zajedno sa pravilom broj 2, i crtanje može da bude od velike pomoći. Kako bi dete shvatilo matematički problem, predložite da ga nacrta.
6. Kontekst. Učenje deteta da rešava matematičke zadatke iz glave je takođe korisno kod jednog broja đaka. Na primer, dajte detetu da pročita matematički zadatak, a onda neka sagleda celinu i pokuša samo da donese zaključak, iz konteksta. Razumevanje celokupne slike će pomoći detetu da zaključke donosi iz celine.
7. Radite nešto više od zadatog. Možete zajedno da provežbate domaće zadatke, ali nemojte se ustručavati da i sami smislite neke dodatne zadatke, kako bi dete zaista provežbalo lekcije.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.