- Zdravlje
- 12. 04. 2024.
Suplementacija za hašimoto
Imate problema sa štitnom žlezdom? Ovi suplementi vam mogu pomoći.
Odlučili smo da napišemo tekst koji bi mogao da pomogne osobama koje imaju poremećaje štitne žlezde ili Hašimoto tireoiditis.
Primetili smo da nemali broj žena na našim prostorima pati od usporenog rada štitne žlezde, odnosno hipotireoze, a uz to imaju i Hašimoto, autoimuno oboljenje, odnosno zapaljenje štitne žlezde.
Uvećana, usporena, ili ubrzana štitna žlezda zadaje velik broj simptoma, o kojima smo takođe već govorili u jednom od prethodnih članaka na našem portalu.
Znajte da je pre bilo kakve suplementacije na svoju ruku uvek potrebno i da se posavetujete sa svojim lekarom.
Dakle, ovaj članak ja informativnog karakte - pogledajte koji suplementi mogu da sačuvaju vašu štitnu žlezdu:
1. Jod. Ako imate usporen rad štitne žlezde, možda vašem organizmu nedostaje joda. Na sreću, ovaj problem može da se reši kroz hranu. Kod nas je kuhinjska so jodirana, a ono što treba da pojačate u ishrani su svakako alge, grčki jogurt i jaja.
2. Selen. Nedostatak selena dovodi do disfunkcije štitne žlezde. Ako ne želite suplemente, selen možete da unesete i prirodno, kroz hranu. Namirnice koje obiluju selenom uključuju plodove mora, meso, jaja, mlečne proizvode i žitarice.
3. Cink. Pored toga što je veoma važan za jak imunitet, cink vam pomaže i u sintezi i metabolizmu hormona štitne žlezde. U hrani, cink nalazimo u školjkama, crvenom mesu, različitim žitaricama, i živini.
4. Gvožđe. Ako duži vremenski period imate anemiju koja je izazvana nedostatkom gvožđa, znajte da može da dođe do usporavanja vaše tiroidne žlezde. Pored suplemenata, koje nikako ne treba uzimati na svoju ruku već po savetu lekara, obogatite ishranu i sa živinom, plodovima mora, posnim mesom, pasuljem, graškom i sočivom.
5. Vitamin D. Vitamin D, odnosno hormon, ključan je za velik broj procesa koji se odvijaju u našem telu. Ako dug vremenski period imate nedostatak vitamina D, može doći do hašimota, ali i gravesove bolesti. Masna riba treba da bude obavezna na vašem jelovniku, kao i mleko i sok od narandže. Što se suplementacije tiče, dobre su i vigantol kapi.
6. Vitamin A. Vitamin lepote takođe određuje da li će vaša štitna žlezda raditi kao sat, a nedostatak može da inhibira usvajanje joda u telu. Od namirnica, vitamin A možete da pronađete u lososu, goveđoj džigerici, zelenom lisnatom povrću i različitim mlečnim proizvodima.
7. Mio-inozitol. Reč je ustvari o šećeru, a sada je poznato da isti može da pomogne zdravlju i funkciji štitne žlezde. Mio-inozitol može da se kupi u vidu suplemenata na slobodnu ruku.
Pročitajte više i o važnosti joda u ishrani.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.