- Zdravlje
- 10. 02. 2023.
Važnost joda u ishrani
Jod, veoma važan mikronutrijent za pravilno funkcionisanje štitne žlezde. Jod, odnosno jodid, je zapravo vrsta prirodnog minerala koji se sam po sebi nalazi u zemljinom tlu, ali i okeanima. Njegova važnost za čovekovo zdravlje je ogromna, a evo šta treba da znate o jodu i uticaju istog na naše funkcionisanje.
Sigurni smo da ste više puta čuli kako štitna žlezda može da obeleži naše celokupno stanje organizma, posebno kada govorimo o ženama, kod kojih su poremećaji ove žlezde nešto češći. Već smo naveli da se jod po prirodi nalazi na našoj planeti, a što se čoveka tiče - ovaj važan nutrijent taloži se upravo u štitnoj žlezdi.
Boravak na moru i život uz more je očito lekovit - barem kada govorimo o pravilnom unosu joda, kao i o zdravlju i stanju štitne žlezde. Čak skoro 80% rezervi joda u našem telu se nalazi u štitnoj žlezdi. Nažalost, područja na kojima živimo su poznata po tome da su siromašna jodom, stoga se svaka vrsta soli kod nas obavezno jodira, kako bi je što više ljudi unosilo u svoj organizam na optimalnom nivou.
Ako se pitate da li uspevate da unesete dovoljno joda putem soljenja hrane, znajte da je poželjno da istu dodajete pred kraj kuvanja, jer se kuvanjem, odnosno obrađivanjem, može izgubiti i do polovina vrednosti joda iz obogaćene soli.
U redu, ali u kojim namirnicama možemo da nađemo jod u svom prirodnom obliku? To su neminovno sledeće namirnice: alge, školjke, morska riba, orasi, mleko, jaja, te meso. U svakom slučaju, u mleku, jajima i mesu se nalazi nešto manje joda nego u prethodno navedenim namirnicama.
Poremećen rad štitaste žlezde je neminovan ako ne unosite dovoljno joda, stoga možete da očekujete gušavost, a uz to i smanjen rad štitne - odnosno hipotireodizam. Navode se još i simptomi poput umora, malaksalosti, te opšte slabosti, mada se isti prepisuju i samom usporenom radu štitne žlezde.
Nedostatak joda može da ostavi traga i na vašoj koži i kosi, čiji će kvalitet neminovno opasti. Tu su i poremećaji u ciklusu, u najvećem broju radi se o izostanku ovulacije, te problemima sa plodnošću.
Žene koje imaju problema sa usporenim radom štitne žlezde bi svakako trebale da obrate pažnju na unos sledećeg povrća-pripazite da ne konzumirate
kupusasto povrće u prevelikim količinama, poput kupusa, brokolija, kelja, te karfiola.
Jod u ishrani utiče i na vaš metabolizam, stoga vam može pomoći da brže izgubite višak kilograma ukoliko patite od istog. Usporen rad srca, loša memorija odnosno zaboravnost, manjak koncentracije, dobijanje na težini, te otečen vrat zaista mogu da ukažu da vašem organizmu nedostaje ovaj prekopotreban mikronutrijent - jod.
Odrasle žene bi trebale da unose oko 150 mikrograma joda. Pored namirnica koje smo naveli da su bogate jodom, nemojte da zaboravite ni na suve šljive - samo 5 suvih šljiva će vam u proseku obezbediti oko 15 mikrograma joda.
Čuvajte svoje zdravlje i ne zaboravite na sve važne mikronutrijente koji uveliko utiču na stanje vašeg tela, kao i kvalitet života.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.