- Zdravlje
- 18. 10. 2022.
Navike koje oštećuju zdravlje našeg mozga
Ako želite da očuvate zdravlje mozga što duže, izbegavajte ove navike.
U nekim od prethodnih članaka smo se bavili aktivnostima koje čuvaju zdravlje mozga , kao i onima koje podstiču dobro pamćenje do poznih godina. U ovom članku, bavićemo se suprotnom temom, te pogledati koje to navike i aktivnosti uništavaju zdravlje našeg mozga. Krenimo redom:
1. Ni premalo, ni previše sna nije dobro. Takođe smo se već bavili ovim temama, a naučnici su došli do saznanja kako i premalo i previše sna mogu da povećaju rizike od bolesti mozga. Dakle, nije samo demencija u pitanju, već i ozbiljnije bolesti mozga koje utiču na čitavo telo i čovekovo funkcionisanje.
2. Alkohol. Da alkohol ne valja, posebno u većim količinama, verovatno i sami znate. Alkohol uništava moždane ćelije, a definitivno podstiče Alchajmer u kasnijim godinama života.
3. Prejedanje. Kao što i sami možemo da vidimo, gotovo sve loše navike utiču na zdravlje našeg mozga. Što se prejedanja tiče, dobro je znati da ono oštećuje arterije kako mozga, tako i srca.
4. Preskakanje doručka. Da li je preskakanje doručka toliko štetno koliko se ranije mislilo, odgovorili smo u jednom od prethodnih članaka. Ipak, dobro je znati da preskakanje doručka ostavlja naš mozak bez hranljivih materija, što neminovno štetno utiče na stanje istog.
5. Pušenje. Palite cigaretu za cigaretom? Kako pušenje utiče na zdravlje mozga? Osim što je povećan rizik od alchajmerove bolesti, rizikujete i da dobijete Parkinsa.
6. Ishrana bogata šećerom. Svakodnevna hrana bogata prostim ugljenim hidratima i šećerima ima negativno dejstvo na zdravlje i stanje mozga. Naime, šećer sprečava usvajanje hranljivih materija u organizmu, a utiče i na apsorpciju proteina.
7. Premalo razmišljate, a još manje pričate. Možemo reći da usamljenost itekako utiče na zdravlje i stanje mozga. Glavni zadatak mozga jeste da razmišlja, što ga drži u dobroj formi i čuva njegovo zdravlje. Ako premalo razmišljate, a još manje komunicirate, mozak će početi da propada.
8. Nedostatak kiseonika. Ako spavate sa pokrivenom glavom, imamo loše vesti - vaš mozak ostaje bez kiseonika tokom noći, što ga neminovno oštećuje.
9. Radite i kada ste bolesni. Dičite se time da nikada ne idete na bolovanje, već radite i kada ste bolesni? Ovo predstavlja ogromno opterećenje za vaš mozak, što vas kasnije može skupo koštati.
10. Zagađen vazduh. I zagađen vazduh koji udišemo uveliko utiče na stanje i zdravlje mozga. Nažalost, Beograd je jedan od najzagađenijih glavnih gradova na čitavoj planeti.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.