- Zdravlje
- 17. 10. 2022.
Šta svi treba da znamo o paradentozi?
Možete li da verujete da više od 30 posto odrasle populacije ima problem sa paradentozom? Šta ustvari predstavlja paradentoza, koje simptome zadaje, te koji su prirodni načini za lečenje ovog stanja, saznaćete u daljem tekstu.
Paradentoza je ustvari hronična upala zubnog mesa, koja je praćena sa hroničnom upalom viličnog zgloba. Kod odraslih, paradentoza predstavlja najčešći urzok nestanka zuba, odnosno ispadanja istih.
Problem sa paradentozom je taj što se u većini slučajeva ne otkrije na vreme, te se sa terapijom ne može početi blagovoremeno. Uzrok zbog kojeg se paradentoza ne otkriva na vreme jeste to što u početku zadaje veoma blage simptome, a kod nekih ih gotovo i nema.
Iako se dugo verovalo da je paradentoza genetski nasledna, istina jeste da ovo zdravstveno stanje najviše prouzrokuje loša oralna higijena. Pod lošom oralnom higijenom ne mislimo samo neredovno pranje i čišćenje zuba, već i retke, gotovo nepostojeće posete stomatologu.
Nelečeni karijes i ostali tipovi infekcija zuba uveliko potpomažu nastanku i razvoju paradentoze. Pored toga, uzroci mogu da budu i dijabetes, odnosno povišeni nivoi šećera u krvi, pušenje, žvakanje hrane samo sa jedne strane, prevelika konzumacija mekane hrane koja ne zahteva žvakanje, pa sve do genetskih faktora, iako ređe, te naravno - stresa!
Koji su simptomi paradentoze za koje bi svi trebali da znamo? To su pre svega povlačenje desni, za koje smatramo da je svima jasan i poznat pokazatelj da se možda radi o paradentozi. Pored toga, tu su i osetljivost desni te česte upale istih. Desni poprimaju upalne boje, sve od crvene pa do čak ljubičaste.
Ako imate čudan ukus u ustima, a pored toga često patite i od neprijatnog zadaha, znajte da i to može da bude jedan od znakova da se paradentoza pojavila. Ako desni krvare, a pogotovo prilikom pranja zuba, uglavnom se radi o nekom od stadijuma paradentoze.
Stvaranje fistula iznad, na i u zubima je još jedan od simptoma paradentoze, a ovu pojavu neminovno prati i bol zuba, pa čak i krvarenje iz istog. Moguća je i pojava gnoja, ali i stvaranje dodatnog prostora između zuba. Važno je napomenuti da se govori o razmacima između zuba koji ranije nisu bili tu. Na kraju svih simptoma se javlja prvo klimanje, a zatim i ispadanje zuba.
Šta možete da učinite? Pre svega, pravilna oralna higijena predstavlja broj 1 u sprečavanju nastanka paradentoze. Redovni odlasci kod zubara, kao i obraćanje pažnje na navike i uzroke koji pogoduju paradentozi bi umnogome mogli da spreče tok i razvoj bolesti. Ne treba zaboraviti ni na činjenicu da je zubni konac sastavni deo higijene zuba, iako mnogi i dalje zaboravljaju na ovu činjenicu.
U redu, sada kada smo pogledali zubarsko stanovište paradentoze, hajde da pogledamo koji bi to prirodni lekovi mogli da ublaže, pa i spreče ovo neprijatno stanje zuba, vilice i desni:
1. Sok od brusnice. Brusnica je sjajna za tretiranje mnogih zdravstvenih problema, a ponajviše poznata po uspešnom lečenju bakterijskih infekcija mokraćnih kanala. Ipak, malo je poznato da je sok od brusnice sjajan saveznik i u borbi protiv mikroorganizama u ustima.
2. Q10. Čuveni Q10 uglavnom pominjemo kada govorimo o preveniranju starenja i odlaganju pojave finih linija i bora, ali dokazano je da konzeim Q10 zaista pomaže i u borbi protiv paradentoze. Moćno prirodno sredstvo koje je u stanju da nas reši upalnih procesa na desnima, da otkloni gnojne džepove, kao i da ojača zubno meso.
3. Prirodna ulja. Od kada se pojavio Internet, širom sveta su delile čudesne metode mućkanja ulja u ustima koje leči brojna stanja. Istina je sledeća - prirodna ulja, poput suncokretovog i maslinovog, kada se mućkaju u ustima, a zatim ispljunu - zaista mogu da Vas reše brojnih nagomilanih bakterija i mikroorganizama. Obratite pažnju da ulje bude devičansko i hladno ceđeno.
Ako ovo postane Vaša redovna navika, moguće je da ćete čak uspeti i da učvrstite zube te se rešite opasnog rasklimavanja.
4. Ispirajte zube sa kombinacijom soli i joda. Rastvorite malu količinu soli i joda u čaši vode, a zatim ispirajte zube ovom te;no['u više puta dnevno.
5. Nana i žalfija. Većina domaćinstava već ima ove snažne biljke u svojoj kuhinji, a mi predlažemo da počnete da ispirate usnu duplju sa ovim čajevima. Nana je sjajna i kod smirivanja nadutosti, kao i uopšteno protiv želudčanih tegoba. Žalfija je pravi izbor ukoliko se često patite sa upalama sinusa, kao i problemima sa grlom.
6. Žvaćite bokvicu. Žvakanje listova bokvice je jedno od najboljih prirodnih rešenja za paradentozu. Ne samo da će momentalno ublažiti bol, već će i otkloniti neprijatne pojave poput otoka i crvenila.
7. Repa. Napravite čaj od repe tako što ćete deo izblendati i preliti sa vrućom vodom. Ispirajte usta više puta dnevno.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.