- Zdravlje
- 25. 11. 2022.
Kako dovesti PCOS "u red"?

Ako su vam rekli da policistične jajnike nije moguće u potpunosti izlečiti, nemojte da vas to natera da apsolutno odustanete od brige o svome telu. Da, moguće je dovesti PCOS u red, odnosno smanjiti sve nuspojave koje ovaj sindrom sa sobom nosi.
Veliki broj žena navodi kako imaju problema sa nekim vidom cistama na jajnicima. U svakom slučaju, dobro je znati da policistični jajnici sami po sebi ne moraju da znače da imate čitav policistični sindrom. Dakle, težina dijagnoze zavisi od mnogih faktora, a ponajviše od onih simptoma koji se kod vas i ispoljavaju.
Da razjasnimo jednu stvar - žene sa policističnim jajnicima itekako mogu da ostanu u drugom stanju, no nešto im je teže da uhvate plodne dane, tj. da odrede kada im tačno pada ovulacija, najčešće zbog neredovnijih ciklusa. Dakle, možda vam bude trebalo nešto duže da ostanete u drugom stanju, i to samo ako ne umete da prepoznate ovulaciju tokom meseca.
Bolovi u jajnicima, nadutost, problemi sa probavom, povećanje telesne težine, akne, maljavost, hirutizam, bolovi u dojkama, kao i odložen ciklus mogu da ukažu na problem cista na jajnicima. Čak i mikrocistični jajnici mogu da zadaju ovakve simptome. Ne morate nužno da imate sve navedene simptome kako bi znale da se radi o policističnim jajnicima - da li je njihova struktura takva ili ne, saznaćete na ginekološkom pregledu, odnosno tokom ultrazvuka jajnika, a dijagnoza dodatno može da se potvrdi ili opovrgne hormonskim analizama, kao i putem posete endokrinologu.
Policistični jajnici su često vezani i za inzulinsku rezistenciju, odnosno dolaze zajedno u paketu sa njom.

U redu, pošto je naša tema ovog članak kako dovesti PCOS u red, a ne uopštena tema o PCOS, pokušaćemo da ukažemo na promene koje možete da uradite kako biste doveli hormone i žlezde u red:
1. Smanjite šećer u ishrani. U nekom od prethodnih članaka smo već govorili o ishrani koja bi mogla da vam pomogne da dovedete hormone u red. Ipak, najvažnije od svega jeste da smanjite proste ugljene hidrate i šećere. Već smo naveli da je PCOS često usko vezan uz inzulinsku rezistenciju, a ista može da blokira pojavljivanje ovulacije.
2. Pozabavite se porocima. Pušenje i alkohol vam definitivno ne pomažu ako imate sindrom policističnih jajnika. Naime, oni podstiču kortizol, a svako remećenje hormona i žlezda vam neće ići u korist.
3. Uvrstite "ženske" namirnice u svoj jelovnik. Čuvene ženske namirnice koje brinu o vašem reproduktivnom zdravlju bi bile: laneno ulje i semenke lana , suncokret, ovas, seme bundeve, tikvice, šljive, smokve i slično.
4. Obavezna fizička aktivnost, ali umerena. Umerena fizička aktivnost kako se dodatno ne bi remetili hormoni i lučio hormon stresa je svakako preporučljiva. Na primer, ako ste do sada bile kompletno neaktivne, počnite sa svakodnevnom šetnjom od barem pola sata.
5. Stres. Primetile ste da stres uveliko utiče na vaš ciklus, pogotovo ako imate sindrom policističnih jajnika. Jasno nam je da se od svakodnevnog stresa ne može pobeći, ali pokušajte da sagledate na koje načine ipak možete da smanjite stres - za šta se nepotrebno brinete, koji su vaši prioriteti? Pronađite i nove načine za opuštanje - masaže, filmovi, serije, dodatni hobiji...
*Hormonske pilule se često prepisuju, ali treba znati kako iste ne rešavaju problem, odnosno samo ga maskiraju, te mogu da utiču na neke nuspojave PCOS, poput smanjenja maljavosti.
Kao što i same možete da primetite, ovo mogu da budu i neki univerzalni saveti za kontrolu zdravlja, odnosno zdrav način života, ali iz iskustva mnogih dama smatramo da je ovo zasta pravi prirodan način ako želite da dovedete pcos u red.

Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Paprike punjene krompirom
- Kuhinja i recepti
- 25. 09. 2023.
10 znakova da ste bolja osoba nego što mislite
- Zanimljivosti
- 25. 09. 2023.
Modni trendovi za sezonu zima 2023/2024
- Moda
- 22. 09. 2023.