- Zdravlje
- 25. 01. 2023.
Kada je nadimanje stomaka i oticanje normalno, a kada ne?
Ako se često nadimate i patite od zadržavanja tečnosti, pročitajte ovaj članak.
Činjenica je da su određene osobe nešto sklonije oticanju i zadržavanju tečnosti u organizmu, ali svakoga od nas zadesi ova pojava barem s vremena na vreme.
Oticanje stomaka i zadržavanje tečnostu uopšte je normalno kada:
1. Se prejedete. Normalno je da vam stomak natekne kada se prejedete. Sigurni smo da znate da je vaš želudac veličine šake, pa pogledajte koliki je obrok koji ste upravo pojeli.
2. Konzumirate veće količine sirovog povrća. Mnogima je teško da svare velike količine sirovog povrća, stoga dolazi do oticanja stomaka, koje posle svakako prođe samo od sebe.
3. Ne žvaćete hranu na ispravan način. Ako ne razmišljate o obroku dok jedete, već jedete nasumično i nedovoljno žvaćete hrane, može doći do oticanja i nadimanja stomaka.
4. Pijete dosta gaziranih pića. O štetnosti gaziranih pića smo već pisali, a nije tajna da isti prouzrokuju nadimanje stomaka.
5. Jedete teške obroke prepune masti i ugljenih hidrata. Težak obrok koji vam nije baš legao, a obiluje masnoćama i ugljenim hidratima dovešće do otežanog varenja.
Nije normalno da se nadimate u sledećim situacijama:
1. Tokom dijete, odnosno autofagije. Ako gladujete ili ste na nekom režimu detoksikacije, nije normalno da vam stomak otiče.
2. Nakon svakog, običnog obroka. Oticanje nakon baš svakog normalnog obroka može da ukazuje na neke probleme sa varenjem.
3. Nakon pijenja vode. Ako otičete i nakon pijenja obične vode, to je sigurno znak da treba da posetite lekara, odnosno gastroenterologa.
Ako se nadimanje stomaka i oticanje pogoršava iz dana u dan, najčešće od jutra do mraka, to je svakako signal za alarm.
Pogledajte i šta možete da uradite kada se prejedete u ovom članku.
Traži
Najnoviji članci
Kuglof - izdvojeni recepti
- Kuhinja i recepti
- 17. 01. 2025.
Saveti za negu kože tokom zimskih meseci
- Lepota
- 15. 01. 2025.