- Zdravlje
- 29. 03. 2024.
Ishrana kod hipotireoze
Nekoliko važnih smernica u ishrani za osobe koje pate od smanjenog rada štitne žlezde.
Ako je vaša štitna žlezda usporena, sigurni smo da ste se već i sami zapitali da li možete da pomognete svome telu kroz ishranu. Odgovor je naravno - da. Nisu lekovi jedini koji će imati uticaj na to kako vaša štitna žlezda radi.
Najbolje bi bilo da usvojite ove jednostavne savete i preporuke koji će vam pomoći da unapredite zdravlje:
Važnost joda. Verovali ili ne, čak i nedostatak joda može da dovede do usporenog rada štitne žlezde, što nam samo po sebi govori da je potrebno da obratimo pažnju na unos joda. Hrana bogata jodom je najbolji izbor - izbegavajte da uzimate suplemente joda na svoju ruku. U kojim namirnicama možemo da pronađemo prirodan jod? Opredelite se za mahunarke, jaja, kravlje mleko, krompir, jodiranu so…
Kupus, brokoli, karfiol… Moguće da ste već čuli kako kupus i brokoli mogu negativno da utiču na osobe koje već pate od hašimota. Istina je sledeća - istraživanja su obavljena na pacovima, a pokazalo se kako samo sirov kupus može da ima negativne zdravstvene efekte na osobe koje imaju usporen rad štitnjače. Najbolje bi bilo da se ne plašite kupusastog povrća, već da isto termički obradite, te ga jedete umereno. Kupus, brokoli, kao i karfiol, bogati su mnogim hranljivim sastojcima i bila bi greška potpuno ukinuti ove namirnice.
Proteini. Potrudite se da u svojoj ishrani imate dovoljno proteina jer će vas isti duže držati sitima. Osobe koje pate od usporenog rada štitne žlezde često se žale na povećan apetit. Smirite apetit tako što ćete u svaki obrok dodati nemasne izvore proteina, poput mladog sira, jaja, nemasnog mesa…
Povrće. Potrudite se da unosite i što više povrća, a najbolji izbor bi svakako bilo raznovrsno povrće sa što više različitih boja.
Obratite pažnju na kofein. Preporuka je da ne unosite više od 0.3 grama kofeina dnevno jer isti može da utiče na dodatno smanjenje rada štitne. Pogledajte šta će se desiti u vašem organizmu ukoliko u potpunosti izbacite kafu.
Gluten. Neke osobe koje pate od usporenog rada štitne žlezde zapravo pate i od netolerancije na gluten, odnosno od celijaklije. Nije loše da proverite i ovu stavku.
Umereno vežbanje. Umerena fizička aktivnost je svakako dodatni plus. Nemojte praktikovati naporne vežbe u fazama kada se osećate umorno i malaksalo.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.