- Zdravlje
- 02. 04. 2024.
Endometrioza
Endometrioza predstavlja oboljenje u kojem je karakterističan rast sluznice van materice. Dakle, kada dođe do rasta endometrijuma na mestima gde to nije predviđeno, možemo da kažemo da je reč o endometriozi.
Endometrioza predstavlja hroničnu bolest, a lekari kažu da je ovo stanje gotovo uvek povezano sa cikličnim promenama u steroidnim hormonima.
Postoje 4 oblika bolesti, odnosno endometrioze, a oni su implanti, ognjišta, nodusi ili endometrijumi.
Važno je da znamo da prethodne 4 navedene promene reaguju na hormone ciklusa na isti način na koji reaguje i zdrav endometrijum materice. Tada uglavnom dolazi do menstrualnih odliva, ali i do rasta promena.
Kod koga se javlja ovo oboljenje? Statistika kaže da se kod žena u reproduktivnom dobu endometrioza javlja u procentu između 10 i 15%. U gotovo 40% slučajeva, endometrioza čak može da bude i uzrok neplodnosti.
Da li postoje neki faktori koji mogu da ukažu na to da će doći do endometrioze? U najvećem riziku su žene sa dominirajućim estrogenom, kao i gojazne žene, dok je zanimljiva činjenica da se endometrioza veoma retko javlja, odnosno gotovo ne javlja, kod žena koje redovno treniraju i bave se sportom, kao i kod žena koje puše.
Ukoliko ste i na terapiji estrogenom, potrebno je da povedete više računa.
U menopauzi, endometrioza se gotovo ne javlja.
Koji su još faktori rizika za nastanak endometrioze? Ukoliko ste dobile svoj prvi menstrualni ciklus pre 11 godine, ukoliko su ciklusi kraći od 26 dana, kao i ako nikada niste bile na kontraceptivnoj terapiji, moguće je da imate nešto veće šanse za nastanak endometrioze.
Žene koje odgađaju trudnoću i rađanje do posle 30. godine života su takođe u malo većem riziku od ove bolesti, kao i one kojima ciklus odnosno krvarenje traje duže od nedelju dana.
Poremećaji funkcije jajnika, kao i urođene anomalije materice mogu da povećaju šansu za nastanak endometrioze. Čak i korišćenje tampona može da podstakne ovu bolest.
Koji su simptomi koji bi mogli da ukazuju na to da je reč o endometriozi? Svakako, ako imate bolove, odnosno velike bolove tokom ciklusa, kao i bolove tokom seksualnog odnosa, posavetujte se sa svojim lekarom, tj. ginekologom.
Preobilna krvarenja, krvarenja između ciklusa, kao i problemi sa ostajanjem u drugom stanju su još neki od znakova da je svakako potrebno uraditi pregled.
Dugo se verovalo da je endometrioza podmukla bolest koju je teško otkriti, ali današnji lekari tvrde da to nije tačno. U svakom slučaju, pored redovnog odlaska na ginekološke preglede, kao i ultrazvučnog pregleda kod ginekologa, kod sumnje na endometriozu savetuje se i ultrazvuk abdomena i male karlice, te određeni labaratorijski nalazi.
Kako teče lečenje endomentrioze? U zavisnosti u kojem od 4 stepena se pacijentkinja nalazi, savetovaće se ili lečenje medikamentima, ili hirurško lečenje. Moguća je i kombinacija obe vrste lečenja endometrioze.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.