- Zdravlje
- 20. 04. 2022.
Celijaklija - simptomi, uzroci, ishrana i lečenje
Sve češće se može čuti da neko pati od celijaklije, a jedan od njih je i naš teniser Novak Đoković.
Šta predstavlja ova bolest, kakvi su simptomi, te na koje načine se može držati pod kontrolom, saznaćete upravo u ovom članku.
Celijaklija predstavlja hroničnu bolest organizma koji je osetljiv na gluten. Gluten je prirodna belančevina koja se inače nalazi u mnogim žitaricama, a pre svega u pšenici, raži, kao i ječmu.
Slično je kao i sa svim autoimunim stanjima - kada osoba obolela od celijaklije konzumira hranu koja sadrži gluten, imuni sistem se suviše aktivira, te dolazi do različitih simptoma, koji nastaju zbog toga što organizam gluten prepoznaje kao neprijatelja.
Takva imunološka reakcija je slična kao i kod alergija. Problem sa celijaklijom jeste taj da organizam pri unosu glutena stvara antitela, a ista zatim oštećuju tanko creve, što rezultira u nemogućnošću usvajanja hranljivih materija.
Dakle, problem je složen, a posledice kompleksne. Važno je znati da je celijaklija genetski prenosiva bolest, a najčešća je kod male dece. Ukoliko neko iz Vaše porodice pati od celijaklije, to ne mora da znači da ćete je nužno dobiti i Vi, ali se šanse svakako povećavaju.
Koji su simptomi celijaklije?
1. Problemi sa stomakom. Pre svega, nastaju crevni problemi, a oni uvek uključuju gasove i nadutost, koji se najčešće javljaju odmah nakon konzumacije hrane koja sadrži gluten. Tu su i povraćanje, ali i dijareja i zatvor, koji mogu i da se smenjuju. Naravno, sve ovo je praćeno i neprijatnostima u stomaku, odnosno bolovima.
2. Umor. Ako se konstantno osećate umornima nakon obroka, a primetili ste i probavne tegobe, obratite još malo pažnje na svoj organizam. Iako se ne radi uvek o celijakliji, već može biti reč i intoleranciji na određene žitarice, dobro je znati da umor od celijaklije dolazi zbog veće šanse razvoja anemije. Celijaklija takođe može da bude i okidač za osteoporozu. Slabost čitavog tela prati i gubitak težine. Bolovi u kostima i mišićima su takođe veoma česti, a kako smo već napomenuli - celijaklija sama po sebi može da utiče na stanje kostiju, odnosno da isto pogorša.
3. Psihički problemi. Od psihičkih problema, posebno bismo izdvojili depresiju. Javlja se bezvoljnost, apatija, kao i bezrazložna tuga. Uostalom, nije teško zaključiti da je moguće da osobe koje pate od celijaklije razviju i neki vid depresivnog raspoloženja, zbog širokom dijapazona simptoma koji iskuse nakon svakog glutenskog obroka
4. Kožni problemi. Mogući su i kožni problemi, a najčešći je sam dermatitis. Može se ispoljavati na različite načine, a uglavnom ćete primetiti crvene fleke na koži koje su praćene intenzivnim svrabom.
U redu, sada kada smo videli koji su simptomi celijaklije, hajde da saznamo i kako se ova bolest dijagnostifikuje. Na sreću, celijakliju nije teško otkriti, jer sve što je potrebno jeste da se urade antigenski testovi iz krvi. Pored toga, endoskopski pregled se izvodi kako bi se dijagnoza u potpunosti potvrdila, a ako se poklapa i sa genetskom podudarnošću, uglavnom je to to.
Važno je znati da mnogo ljudi u nekom periodu života simptome celijaklije zameni sa simptomima intolerancije na neku hranu, što smo već naveli, kao i na sindrom iritabilnog kolona.
Za celijakliju, kao i za većinu autoimunih stanja organizma, ne postoji jednostavan lek. Ključ uvek leži u promeni načina života, a u ovom slučaju - u promeni ishrane. Osoba obolela od celijaklije bi doživotno treba da se pridržava bezglutenske dijete.
Hrana koja je zabranjena za osobe obolele od celijaklije:
-pšenica, ječam i raž. Tri glavna krivca smo već naveli na početku ovog članka. Ono što je važno znati jeste to da hrana koju osoba obolela od celijaklije jede ne sme da sadrži niti tragove ovih žitarica. Na mnogim pakovanjima, na primer slatkiša, stoji oznaka da može da sadrži pšenicu u tragovima.
-pivo, kafa, viski. Bela kafa je nažalost takođe zabranjena, a pivo verovatno ne moramo da objašnjavamo. :)
-Hleb od kukuruznog brašna, ukoliko je kupovni. Ako ga sami pravite, to je u potpunosti u redu.
-Gotove supe, umaci i prelivi. Uglavnom sadrže sastojke koji bi mogli da iziritiraju antitela. Treba biti veoma pažljiv sa kupovinom gotovih proizvoda, te obavezno čitati deklaracije.
-Suhomesnati proizvodi. Mnogi od njih mogu sadržavati brašno, a uglavnom se to odnosi na kupovne suvomesnate proizvode. Ukoliko ih sami pravite, problema nema.
-Panirani riblji proizvodi. Jasno nam je - panirani su sa sastojcima koji kod osobe obolele od celijaklije mogu da dovedu do burnih simptoma.
-Kupovni pomfrit. Jednostavno, ne radi se o čistom krompiru...
Ono što osobe obolele od celijaklije smeju da jedu jesu pirinač, proso, kukuruz, heljda, soja, kao i susam. Naravno, tu su i voće i povrće, meso, mleko, jaja, puter, pečurke, kao i kakao i med. Od pića, dozvoljeno je konzumirati crnu kafu i čajeve, a iste je moguće zasladiti i običnim šećerom. Začini i ulja su dozvoljeni, a može da se konzumira i kvasac.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.