- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Odugovlačenje i kako mu najzad stati na kraj
- Psihologija
- 01. 10. 2022.
Odugovlačenje i kako mu najzad stati na kraj
Neke osobe su jednostavnije sklonije prokrastinaciji od drugih, a evo kako svako može da se uhvati u koštac sa ovom lošom navikom, da ne kažemo - karakternom osobinom.
Ako razmišljate o promeni samo jedne stavke u svojoj svakodnevnici, topla je preporuka da se najzad uhvatite u koštac sa prokrastinacijom. Uraditi sve one stvari koje ste toliko dugo odlagali će doneti ne samo veliki osećaj olakšanja, nego i porast samopouzdanja.
Kada odlažemo stvari, mi podsvesno mislimo da nismo dovoljno dobri kako bi ih završili, dok neki teže i perfekcionizmu.
Otkrivamo vam na koje efikasne načine možete da stanete na kraj čuvenoj prokrastinaciji:
1. Shvatite da idealni uslovi ne postoje. Većina nas čeka da se posloži "još samo ona kockica" kako bismo započeli nešto u životu, ili u ovom slučaju dovršili. Da budemo naspavani, da bude sunčan dan, da smo u odličnoj formi - uvek fali to nešto, "još samo to malo". Raščistite sa sobom da ne postoje idealni uslovi, i da život teče sada.
Setite se izreke - Uradite ono što možete, sa onim što imate, tu sada gde jeste.
2. Napišite na papir šta zaista trebate da uradite, a šta ste sami sebi stavili na grbaču, a nije nužno. Mnogi se i preopterete sa imaginarnim obavezama koje su zapravo sami sebi zadali. Ovde je uglavnom problem sa određivanjem pravih prioriteta. Odvojite pola sata ili sat vremena kako biste zapisali sve one obaveze koje čekaju na vas, kao i one koje čekaju da budu završene.
Šta su prioriteti? Svakako ono o čemu vam zavisi zdravlje, veza, porodica, kao i posao. Pored toga, zapišite i šta ste sve obećali drugima, te se fokusirajte na ostvarivanje jedne po jedne stvari.
3. Otkrijte da li ste perfekcionista. Velik broj perfekcionista jednostavna ne privodi svoje projekte kraju jer živi u ubeđenju da nikada neće biti dovoljno dobri. Istina - doslovno sve u životu možete konstantno da menjate, ali to nije poenta života.
Zamislite da je neki pesnik pisao pesmu čitav život, što je svakako mogao da učini jer za svaku izrečenu reč, mogao je kasnije pronaći način da je kaže lepše ili bolje?
4. Više akcije, manje razmišljanja. Ako ste skloni preteranoj analizi, možda je bolje da ne dozvolite sebi da se upuštate u klupko misli koje nema kraja. Umesto toga, bacite se u akciju istog momenta - odnosno počnite da radite određeni zadatak ili rešavajte obavezu čim pre možete - sa prvom prilikom, a često je to istog momenta.
5. Zadajte sebi rokove. I na kraju, poželjno je i da sami sebi zadate rokove, a ukoliko neke obaveze ili projekti uključuju i druge ljude - za početak zadajte sebi nešto kraće rokove, kako bi zaista stigli da uradite sve na vreme. Kraći rokovi će vas terati da se fokusirate na suštinu zadatka, umesto da se bavite detaljima kojima nema kraja.
Ljudi koji su prokrastinatori često i multitaskuju, što ih dodatno izmori. Otkrijte koje još navike mogu da nas "zaglupe" odnosno odvedu dalje od naših ciljeva, a da toga nismo ni svesni.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.