- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Ishrana za vreme dojenja
- Kuhinja i recepti
- 14. 09. 2022.
Ishrana za vreme dojenja
Dojenje predstavlja jedan dosta zahtevan period za ženu. Trudnoća je iza nas, porođaj je prošao, pokušavamo da se oporavimo... Ali, imamo pred sobom novi zadatak - ishranu odojčeta. Naravno, opet smo mi tu u glavnoj ulozi.
Ukoliko ste u potrazi za korisnim informacijama vezanim za dojenje, na pravom ste mestu! Pokušaćemo da obuhvatimo sve, ali i da uprostimo informacije kako Vam se ne bi zavrtelo u glavi.
Kao prvo, ovo nije period u kojem je poželjno da držite dijete. Kristalno nam je jasno da želite da vratite figuru od pre trudnoće što pre, ali moraćemo biti strpljivi.
Ukoliko Vam je ostalo viška kilograma nakon porođaja, dobra je vest da ćete njih potrošiti tokom dojenja. Ako ste pak izgubili sve kilograme dobijene u trudnoći, poželjno je da u svoju ishranu uvrstite dodatnih 500 kcal na dan, dakle 2500 kalorija dnevno.
Najvažnije od svega jeste da imate dovoljno snage, kao i da ostanete dobrog zdravlja, jer Vaš imunitet sada može biti opterećen. Kako bismo uneli sve potrebne hranljive materije, prekopotrebne vitamine i minerale, u ishranu ćemo obavezno uvrstiti:
1. Proteini. Meso, riba, jaja, pasulj, orašasti plodovi, kao i semenke su sjajni izvori proteina. Možete pojesti čak i 3 porcije hrane koje uključuju proteine na dnevnom nivou.
2. Povrće. Tanjir treba da bude što šareniji, kako bismo uspeli da unesemo sve potrebne vitamine i minerale. Kada se u narodu kaže da trudnice i dojilje treba da jedu za dvoje, misli se zapravo da treba da jedu duplo, ali duplo ZDRAVIJE nego inače.
3. Voće. Obavezne su barem dve porcije voća u toku dana. Ovo će Vas osnažiti, okrepiti, ali i rehidrirati.
4. Žitarice od celog zrna. Pripremite preukusne ovsene kaše za doručak ili užinu! Paste su takođe poželjne, a dobra je stvar i da se brzo spremaju.
4. Tečnost. Najvažnija je voda, a potrudite se da je pijete nešto više nego uobičajeno. Poželjne su i supe, ali i jogurt.
Da li postoji nešto što ne biste trebali da jedete ? Sigurni smo da ste već dobili pregršt saveta o zabranjenim namirnicama, od kojih neka baš i nemaju naučno utemeljenje. Doktori tvrde da ukoliko beba ne reaguje loše na namirnice koje Vi jedete, to onda znači da možete da se hranite uobičajeno, odnosno da ne izbegavate niti jednu posebnu namirnicu.
Karfiol, kupus i grašak su dugo bili na ''crnoj listi'' dojilja, ali samo zato što nama mogu stvoriti nadutost i gasove, ne znači da će i bebi smetati. Ovo nije neutemeljena izjava, već je naučno potvrđena.
Ono što biste stvarno trebali da izbegavate jeste veoma začinjena hrana. Obratite pažnju i na preteran unos mlečnih proizvoda, ukoliko beba pokaže određene neželjene reakcije.
Kod odabira ribe, fokusirajte se na onu koja sadrži manje žive i aluminijuma.
Ipak, ukoliko ste primetili da detetu smeta neka konkretna namirnica, ali niste sigurni na šta da obratite pažnju, pogledajte kako se odojče ponaša kada Vi konzumirate sledeće namirnice: grožđe, mango, citruse, jagode, kupusasto povrće, beli luk, paradajz, alkohol, čokoladu i kafu.
Nemate dovoljno mleka? Postoji tajna i za povećanje mleka. Konzumirajte čaj od piskavice, ovas, spanać, i pivski kvasac.
Da li je i veganska ishrana pogodna za dojenje? Da, jeste. Ukoliko je kvalitetno izbalansirana, nemate bojazni. Fokusirajte se samo na dovoljan unos gvožđa, kalcijuma, te proteina.
U jednoj od narednih članaka, pisaćemo i o mitovima vezanim za ishranu i dojenje, pa nemojte propustiti!
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Zubni kamenac - korisne informacije
- Zdravlje
- 17. 09. 2024.
Aspergerov sindrom
- Psihologija
- 17. 09. 2024.
Najgore namirnice za bebe
- Porodica
- 16. 09. 2024.
Kako da sami napravite vanil šećer?
- Kuhinja i recepti
- 16. 09. 2024.