- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Evo kako da sačuvate hranljive materije u namirnicama
- Kuhinja i recepti
- 27. 02. 2024.
Evo kako da sačuvate hranljive materije u namirnicama
Nije svejedno na koji način spremate obroke - ako primenite ove jednostavne savete i trikove, sačuvaćete mnogo više prekopotrebnih vitamina, minerala i antioksidansa.
Spremanje hrane može da bude umetnost - kuvanje shvatite kao brigu o svome telu. I dok se većina nas konstatno trudi da pravi što bolje izbore prilikom kupovine i pripreme namirnica, nekada nas nedostatak iskustva i znanja sprečava u tome da dobijemo ono najbolje iz hrane.
Evo kako da sačuvate što više hranljivih sastojaka u namirnicama prilikom obrade i spremanja hrane:
1. Zaboravite na preterano usitnjavanje voća i povrća. Ukoliko niste čuli, banana, na primer, nema ista svojstva ukoliko je pojedete sirovu i ukoliko se odlučite da je iznječite, a ona postane deo smutija. Određene namirnice, a pogotovo voće i neko sveže povrće, mogu da izgube dosta hranljivih sastojaka prilikom preteranog usitnjavanja. Posebno osetljive su i jagode, pa kada ne morate toliko da usitnjavate hranu, znajte da je bolje jesti krupniju, odnosno namirnicu u celosti. Često grešimo i sa preteranim sitnjenjem kupusa za salatu.
2. Kuvajte sa poklopljenim šerpama i tiganjima. Ne samo da ćete sačuvati prekoprebne vitamine i minerale, nego ćete neminovno uštedeti i na računu za električnu energiju.
3. Paradajz pušta više likopena i antioksidansa što se duže sprema. Namirnica koja postaje što zdravija što je više kuvate - sok od paradajza pustiće mnogo više likopena i antioksidansa ako se dugo krčka. Ovo je važno da znamo za domaća jela i recepte u koje najčešće i stavljamo sirup od paradajza. Odmah dolazimo i do sledeće tajne koja će nam pomoći da sačuvamo ono najbolje iz hrane.
4. Jela treba da se kuvaju dugo i sporo - nabrzinu nije opcija ako želite da sačuvate sve hranljive sastojke iz namirnica. Nije čudo da su naši stari spremali ručak gotovo pola dana - ako imate vremena i ne žurite, nemojte ubrzavati pripremu obroka. Ovo posebno važi za kuvana jela. Bolje je da se kuvaju duže, a na slabijoj vatri, odnosno temperaturi.
5. Problem sa korom. Jasno nam je da je danas većina voća i povrća zatrovana pesticidima i raznim drugim teškim hemikalijama, pa koru najčešće uklanjamo. Ipak, u kori se krije gotovo više od pola vitamina i minerala iz voća i povrća. Ako imate svoje domaće neprskano voće i povrće, onda nemojte uklanjati uvek koru, već dobro operite i istrljajte namirnice.
Pogledajte i koje namirnice sadrže najviše pesticida i šta možete da uradite po tom pitanju.
Da li znate za još neke trikove koji nam mogu pomoći da sačuvamo ono najbolje iz hrane?
Podelite ih sa nama!
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.