- Zdravlje
- 27. 11. 2023.
Štetnost preteranog unosa proteina
Ako ste nedavno počeli da vežbate, sigurno ste pojačali unos proteina što je sasvim u redu, ali treba znati i kada isti mogu da deluju štetno po vaš organizam.
O važnosti i dobrobiti proteina u ishrani smo već govorili u nekom od prethodnih članaka, a sada ćemo se pozabaviti onom drugom stranom ovog gradivnog elementa.
Da li je preteran unos proteina štetan i koliko je previše? Evo šta smo saznali.
1. Dehidratacija i povećana žeđ. Ako preterate sa proteinima, moguće je da postanete dehidrirani što će sa sobom povući dodatnu potrebu za vodom koja je veća nego uobičajena. Naime, proteini sadrže azot, a pre nego što telo može da koristi protein kao aminokiselinu, on prvo mora da se pretvori u ureu. Kako bi bubrezi mogli da obave svoj zadatak, prilikom prevelike količine proteina postaćete veoma žedni, a uz to i dehidrirani. Zaključujete i sami - preteran unos proteina štetan je za vaše bubrege.
2. Konstipacija. Primećujete da u poslednje vreme sve češće patite od zatvora ,a od nedavno ste počeli da vežbate i povećali unos proteina? Upravo to je i dovelo do otežane probave. Rešenje bi bilo da uvrstite više biljnih vlakana u ishranu.
3. Povezanost ketoze i lošeg zadaha. Bili ste na keto dijeti i zadovoljni ste rezultatima koje ste postigli, ali u poslednje vreme primećujete da imate loš zadah što vam se ranije nije dešavalo? Upravo je ketoza odgovorna za loš zadah. Zašto nastaje? Nastaje zbog nakupljanja keto kiselina koje su nusproizvod razgradnje masti.
4. Upalni artitis - giht. Preteran unos proteina životinjskog porekla može da dovede i do gihta, odnosno upalnog artitisa koji najčešće zahvata stopala i prste na rukama.
5. Povećavate rizik za pojavu raka. Posebno ako često jedete mesne prerađevine - povećavate šansu za razvoj raka debelog creva za čak 18%.
6. Srčane bolesti. Ako preterujete sa proteinima i mastima, naročito životinjskog porekla, povećavate i šanse za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Iz tog razloga se posebno starijim ljudima ne preporučuju stroge keto dijete na duži period. Radije uživajte u umerenom LCHF.
7. Kamen u bubregu. Razvoj bubrežnog kamenca usko je vezan za nakupljanje mokraćne kiseline. Tu je i nedostatak kalcijuma, ali i tečnosti što smo već objasnili u prvoj stavci ovog teksta.
Kao što i sami možete da zaključite, potrebno je obratiti posebnu pažnju na preteran unos proteina životinjskog porekla. Kombinujte proteine sa biljnima i ne zaboravite vlakna.
Koliko proteina je previše? Za osobe sa normalnom, odnosno umerenom dnevnom aktivnošću savetuje se da unosite gram do gram i po proteina po kilogramu telesne mase.
Činjenica je da mnogi, a posebno u svetu bodibildinga, unose mnogo više proteina od toga.
Zdravlje nema cenu.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.