- Zdravlje
- 08. 11. 2023.
Mitovi i istine o insulinskoj rezistenciji
Otkrivamo najčešće mitove i istine vezane za insulinsku rezistenciju, stanje organizma od kojeg danas pati sve veći broj mladih.
Primećujemo da sve veći broj ljudi, a posebno žena, ima problem sa insulinskom rezistencijom. Čini nam se da je ovo postalo gotovo kao epidemija, a stanje možemo da uporedimo sa prošlošću, kada je najednom velik broj žena razvio probleme sa štitnom žlezdom.
Verujemo da ste nailazili na oprečna mišljenja povodom stavljanja insulinske rezistencije pod kontrolu, a mi ćemo se potruditi da sada i ovde razbijemo najčešće mitove vezane za istu.
Insulinsku rezistenciju mogu da držim pod kontrolom sa lekovima. Da li je ovo tačno ili netačno? U zavisnosti od slučaja, ovo može da bude i tačno i netačno. Činjenica je da lekovi na bazi metformina mogu da pomognu određenim osobama da relativno lako drže insulinsku rezistenciju pod kontrolom. Na koji način? Ovaj tip lekova poboljšava insulinsku rezistenciju, a može da potpomogne i iskoristivost glukoze u telu. Ipak, kako je insulinska rezistencija stanje pred dijabetes, trebamo se podsetiti da lek za dijabetes ne postoji, pa se samim tim ne smemo osloniti samo na medikamente kod stanja insulinske rezistencije. Upravo ćemo i otkriti šta još možete da uradite u daljem tekstu.
Dijabetes je nasledan, pa samim tim i insulinska rezistencija. Ovo je zapravo tačno - postoje određeni nasledni rizici za nastanak mnogih stanja, pa tako i navedenih. Ipak, da bi došlo do određenog zdravstvenog problema, moraju da se poklope različite životne okolnosti, a upravo njih možete da promenite kako biste uticali na tok bolesti. Imajte na umu da se ni dijabetes ni insulinska rezistencija ne razvijaju preko noći.
Koja su glavna 3 simptoma insulinske rezistencije? Iako mnogi konstantno pokušavaju da pronađu univerzalne simptome za IR, činjenica je da je svačije telo drugačije. Ono što mnogi lekari navode kao moguća 3 glavna simptoma bi bila stalna potreba za slatkišima i slatkim uopšteno, a posebno nakon obroka. Drugi simptom bi predstavljalo gojenje, a isto može da se dešava čak i tokom dijete. Mogući su i problemi vezani za žensko reproduktivno zdravlje.
Osobe sa IR treba da doručkuju čim otvore oči. Ovo je netačno - dajte svom telu vremena da izniveliše hormone odmah po buđenju. Doručak može da se desi pola sata nakon buđenja, ali svakako dajte prostora insulinu da se izniveliše. Naime, naši hormoni deluju i dok spavamo, a ako imate IR, možda je najbolje da sačekate dok ogladnite, pa tada jedete.
Ipak, znajte da preterano gladovanje nikako nije poželjno i oslabiće vaš organizam. Dakle, do granice gladi - pa tada obrok.
Smanjivanje porcija je dovoljno. Ovo jednostavno nije tačno - ako imate IR, samo smanjivanje porcija hrane koju inače jedete može eventualno da dovede do gubitka kilograma, ali vam neće pomoći prilikom sređivanja zdravstvenog problema. Za vas bi najbolje bilo da jedete umeren vid LCHF dijete - dakle više proteina i zdravih masti, a manje prostih ugljenih hidrata. Pogledajte zašto bi i mediteranska ishrana mogla da bude najbolji izbor za vas.
Jedenje povrća u svakom obroku može da pomogne kod IR. Tačno! Poželjno je da jedete povrće što je češće moguće, a poželjno u svakom obroku.
Treba da jedem 3 glavna obroka i 2 užine. Ako imate IR, ne. Najbolje je da se ograničite na 3 obroka u toku dana - izbegavajte užine.
Ako želim da dovedem svoje hormone u red, moram da uvedem red i u ritam spavanja. Ovo je apsolutno tačno - zapravo, za zdrav organizam nikada nije dovoljno da jedete ispravo, već je potrebno da uvedete red i u svoj ritam spavanja, a naravno i da redovno tokom života praktikujete fizičku aktivnost.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.