- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Vrste šnicli koje svi obožavamo + recepti
- Kuhinja i recepti
- 01. 11. 2021.
Vrste šnicli koje svi obožavamo + recepti
Počećemo ovaj članak sa jednom od najomiljenjih...
1. Karađorđeva šnicla. Definitivno jedan od najboljih specijaliteta naše kuhinje. Često pripremana za različita slavlja, ali i vikedom - kada želimo da iznenadimo svoje ukućane na poseban način! Iako Karađorđevu šniclu danas pravimo sa različitim dodacima, poput šunke i sira, tradicionalno i u osnovi ona se punila samo kajmakom, a zatim panirala. Beogradski kuvar po imenu Milovan-Mića Stojanović je pripremio ovo jelo 1959. godine, a dobila je ime po Karađorđu.
Možete koristiti i svinjsko i teleće meso za pripremu Karađorđeve šnicle. Za ceo obrok za 4 osobe, potrebno nam je: 400 grama svinjskog karea, 300 grama prezli, 200 grama brašna, so, 400 mll ulja, 200 grama kajmaka i 4 jaja. Ulupajte meso da bude što tanje (šnicle treba da su veće), dodajte kašiku kajmaka u svaku šniclu pa zarolajte. Umačite u brašno, jaja pa prezlu, a odmah nakon toga spuštajte na zagrejanu masnoću. Kako Vam se šnicle ne bi odmotale, možete da ih učvrstite i sa čačkalicama.
*Već smo naveli da umesto kajmaka možete da koristite i kačkavalj i neku vrstu šunke, a ukoliko ste se odlučili da to bude Vaš izbor, umesto kajmaka koristite 200 grama trapista (ili gaude) i isto toliko stišnjene šunke.
2. Natur šnicla. Ukoliko volite jednostavno ukuse koje posle možete da nadograđujete na načine na koje volite ili želite, odaberite natur šniclu. U osnovi, za ovu vrstu šnicle nam je potrebno samo goveđe ili svinjsko meso od buta. Mnogi vole da upotpune ukus natur šnicle sa različitim vrstama soseva, poput pikantnih i onih od povrća, a često se uz njih služe i pečurke.
Za porciju natur šnicli trebaćemo: pola kg mesa od buta, manju glavicu crnog luka, par čenova belog luka, kašiku brašna i mešavinu začina (preporučujemo biber i peršunov list - po tradicionalnom receptu). Posolimo šnicle, uvaljamo ih u brašno, kratko pržimo na ulju. Izvadimo meso te na istoj masnoći pržimo i luk. Dodamo kašiku brašna u luk koji se prži pa dolijemo malo vode ili bujona. Kada ova smesa proključa, vratimo šnicle u sos te sve zajedno kuvamo oko 20-ak minuta. Prijatno!
*Bonus savet - najbolji prilozi uz natur šniclu bi bili krompir, testenina, ili sveže povrće.
3. Bečka šnicla. Koji bi bio originalan način pripreme ove šnicle koja zaista dolazi iz Beča? Mi Vam otkrivamo tajnu! Najvažnije od svega je da pri preipremi Bečke šnicle koristimo isključivo teleće meso od buta. Stanjimo meso koliko možemo, posolimo ga sa obe strane, a zatim ga spuštamo u brašno, jaja i prezle. Pohujemo na masnoći (tradicionalno puteru). Ako želite poseban ukus, prelijte gotove šnicle sa malo limunovog soka, a služite sa barenim krompirom. Na ovaj način, pravi ukus Bečke šnicle dolazi do potpunog izražaja!
4. Pariska šnicla. Kako samo ime ove šnicle govori - nastala je u Parizu. Iako Francuzi nisu preterano poznati po pripremi šnicli, oduševljeni smo i sa ovim receptom! Za Parisku šniclu nam je potrebno: sve identično kao i za Bečku šniclu, samo što se u ovom receptu ne koriste prezle. Jednostavno, ukusno, manje hrskavo - veoma pogodono za korišćenje dodatnih sosova.
*Bonus recept - Lovačke šnicle. Iako je originalan recept sa junećim šniclama, možete se slobodno opredeliti i za svinjetinu. Za lovačke šnicle nam je potrebno: 500 grama kremenadli, kašika brašna, 3 kašike ulja, par čenova belog luka, tucana slatka paprika, biber, peršun i biljni začin. Šnicle treba da budu deblje. Popržimo ih na masnoći. Kada su malo omekšale, na istoj masnoći popržimo ostale navedene sastojke (sem peršuna) kako bismo dobili sočan sos. Vratimo šnicle nazad u sos u tiganju, a zatim dolijemo malo vode (prodinstamo). Kada je jelo gotovo, pospemo peršun od gore. Savršeno idu uz pire krompir!
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.