- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Evo šta pojačivači ukusa u hrani zaista rade vašem telu
- Kuhinja i recepti
- 09. 09. 2022.
Evo šta pojačivači ukusa u hrani zaista rade vašem telu
Da li bi vam određena hrana bila zaista toliko ukusna kada bismo iz nje eliminisali pojačivače ukusa?
Tema o kojoj se ne priča toliko često, a ipak je potrebno da znamo barem osnovne informacije vezane za pojačivače ukusa u namirnicama.
Nemali broj svetski poznatih lanaca brze hrane koristi pojačivače ukusa u hrani, kako bi njihov meni bio primamljiv gotovo svima. Sigurni smo da ste primetili da je određena hrana neverovatno ukusna, odnosno došli do zaključka da to uglavnom ne može da se postigne na prirodan način.
Onaj momenat kada shvatite da određenu prerađenu hranu jednostavno ne možete prestati da jedete, iako ste siti, tada shvatate da postoji velika verovatnoća da je baš ta namirnica krcata sa pojačivačima ukusa.
Ipak, pojačivače ukusa ne koriste samo lanci brze hrane, slatkiša i grickalica, već njima pribegavaju i neki restorani. Pojačivači ukusa se u tom slučaju najviše koriste kod pripreme pomfrita, umaka i soseva, hamburgera i drugih burgera, kao i sličnih obroka.
Gde ima najviše pojačivača ukusa? Neminovno, ponajviše se pronalaze u gotovo svim mesnim prerađevinama. Viršle i paštete neminovno prednjače, a odmah iza njih se nalaze čuvene supice iz kesica.
Kako pojačivači ukusa deluju na nas? U mozgu stvaraju prijatne senzacije zadovoljstva, stoga nam je takvoj hrani zaista teško odoleti, odnosno nije jednostavno prestati jesti. Ako dugi niz godina jedemo dosta hrane koja je bogata pojačivačima ukusa, shvatamo da nam prirodna hrana nije jednako ukusna kao pre. Naš organizam se jednostavno navikao na pojačane arome, pa nam često i neko preukusno voće nije tako ukusno kao ranije.
Pored toga, pojačivači ukusa su u stanju da prevare naš mozak da je određena hrana dobra, odnosno telo je želi kao da nam je veoma korisna, a ustvari većina takvim namirnica je zaista nutritivno siromašna i ne čini nam dobro.
Pojačivači ukusa se često koriste i kako bi se zamenile određene kvalitetne sirovine u namirnicama, a kako potrošači to ne bi primetili. MSG, mono-natrijum glutamat je verovatno najpoznatiji pojačivač ukusa, a poznat je i pod nazivom E621. Ako određena upakovana hrana na deklaraciji nosi i sastojke poput kvaščevog ekstrakta, ili hidrolizovanog sojinog proteina, znajte da se zapravo radi o MSG.
Problem sa pojačivačima ukusa nije samo u tome što je hrana najčešće nutritivno siromašna i što postoje veće šanse da ćemo se ugojiti od nje. Ovakve namirnice sadrže i visok nivo soli, a učiniće da se osećate gladnima mnogo pre nego što ste očekivali.
Pored toga, već smo obradili i temu koja govori o uticaju prehrambenih navika na hormonski status, odnosno disbalans, gde smo se neminovno osvrnuli i na važnost čitanja deklaracija i izbegavanja veštačkih dodataka.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivena planeta veličine Zemlje
- Kultura
- 13. 11. 2024.
Kesten iz rerne - kao na žaru
- Kuhinja i recepti
- 13. 11. 2024.
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.