- Zdravlje
- 11. 08. 2022.
Kako prepoznati hormonski disbalans?
Mislite da Vaše telo nešto želi da Vam poruči? Primećujete li neke nove, čudne simptome koje do sada niste imali?
Možda je problem u hormonskom disbalansu. Kada govorimo o poremećaju hormona kod dama, on se najčešće odnosi na promene hormona estrogena, progesterona, testosterona, ali i hormona štitne žlezde.
Ovo su najčešći simptomi hormonskog disbalansa na koje trebate da obratite pažnju:
1. Umor. Ukoliko ste konstantno umorni, čak i kada se vratite sa odmora ili dobro naspavate, možda je vreme da proverite hormone štitne žlezde. Usporena štitna žlezda, kao i Hašimoto, mogu da stvaraju konstantan umor u telu.
2. Hladno vam je. Ako Vam je konstantno hladno, čak i kada drugima nije, moguće je da patite od problema koji smo naveli u prvoj stavci. Ne brinite, moguće ga je rešiti lekovima.
3. Opadanje kose. Još jedan od simptoma Hašimoto sindroma ili usporenog rada štitne žlezde. Najbolje od svega bi bilo izvaditi krv, proveriti TSH, T3, kao i T4 reference. Vaš odabrani lekar će Vas uputiti šta treba raditi dalje.
4. Pojava akni. Pojava bubuljica i akni, a posebno u predelu brade, često može da upućuje na poremećaj rada u jajnicima. Dame koje se bore sa policističnim jajnicima često imaju ovaj problem. Obratite se svom ginekologu kako biste dobili najbolji savet. Rešenje postoji.
5. Maljavost. Poremećaj ženskih hormona, odnosno povećanje testosterona, takođe može da izazove maljavost. Slično kao i sa prethodnom stavkom, najbolje je da obavite ginekološki pregled.
6. Izostanak ovulacije. PCOS (sindrom policističnih jajnika) takođe izaziva izostanak ovulacije, što kasnije može (a i ne mora) da dovede do problema sa začećem. Najvažnije je delovati što pre i odlaziti na redovne ginekološke preglede. Ukoliko imate neke nedoumice vezane za ginekološki pregled, pročitajte ovaj članak.
7. Poremećen menstrualni ciklus. Menstruacija Vam čas porani, a čaš zakasni? Pročitajte prethodnu stavku još jednom.
8. Zatvor. Zatvor ili otežano pražnjenje creva se uglavnom dešavaju kada nam se uspori metabolizam, a za to je često odgovorna štitna žlezda. Pročitajte više o usporenom metabolizmu i lenjim crevima ovde.
9. Dobijanje na kilaži. Poremećaj ženskih hormona, kao i usporen rad štitne žlezde, za posledicu često imaju i samo dobijanje na kilaži.
10. Nesanica, lupanje srca, gubitak kilaže... Može se desiti i da nam štitna žlezda prebrzo radi, a tada će nastupiti nesanica, pojačano lupanje srca sa čestim preskakanjima, kao i nagli gubitak kilaže. Savet je kao i za stavku pod brojem 3.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.