- Zdravlje
- 06. 08. 2022.
Zašto voće u prevelikim količinama može da ima štetne posledice po vaš organizam?
Rešili ste da ostavite slatkiše jednom zauvek, a umesto njih ste počeli da konzumirate voće u velikim količinama. Naravno, istina je da je voće uvek zdraviji izbor od slatkiša i brze hrane, zbog sadržaja vitamina, minerala, antioksidansa i ostalih hranljivih tvari, no ipak ako nemate meru, i voće može da vas ugoji.
Pored toga što se od preterane količine voća možete neprijatno iznenaditi povećanjem broja kilograma na vagi, pogledajte koje još posledice po organizam možete da imate ukoliko nemate meru prilikom konzumacije voća.
1. Glikemijski indeks namirnica. Čak i niskokalorične namirnice, poput lubenice, mogu da imaju visok glikemijski indeks. Šta to zapravo znači? Ako određena namirnica ima visok glikemijski indeks, a za primer smo uzeli lubenicu sa GI 76, to označava brzinu kojom će se u vašem telu podići šećer, odnosno insulin.
Moguće je da vam je poznato kako namirnice koje podižu inzulin zapravo remete vaše telo u procesu mršavljenja. Naime, svaki put kada se insulin podigne, telo prestaje da troši uskladištene masti, a prebacuje se na potrošnju šećera, odnosno unete hrane.
Pored toga, vrednosti u krvi koje nisu uravnotežene mogu da uspore čitav organizam, odnosno metabolizam, te da naprave pravi "mali haos" u krvnoj slici.
2. Kalorije. Na početku članka smo već naveli da je u redu da slatkiše zamenite voćem, ali i dalje morate da obratite na kalorije. Kada nutricionistu kažu da pojedete nekoliko porcija voća, setite se šta oni smatraju pod porcijom. U najvećem broju slučajeva, to je do 200 grama voća, a većina nas će olako pojesti 3 banane, koje mogu da sadrže gotovo pola kilograma. U pola kilograma banana dobićete isto kalorija kao i u jednoj tabli čokolade od 100 grama.
3. Insulinska rezistencija. Ishrana bogata ugljenim hidratima svakako ne pogoduje insulinskoj rezistenciji, odnosno ista komplikuje situaciju. Insulinska rezistencija je povezana sa različitim zdravstvenim problemima, poput PCOS, problemima sa ciklusom, ovulacijom, a samim tim i plodnošću. Uopšteno, insulinska rezistencija može da poremeti sve žlezde sa unutrašnjim lučenjem, kao i naše hormone.
4. Dijabetes. Nakon svega rečenog, nije tajna da dolazimo i do potencijalnog razvoja dijabetesa tipa 2. Osobe koje već pate od dijabetesa bi zaista trebale da obrate pažnju ne samo na unos voća, već i na izbor. Zaboravite na banane i grožđe jer oni predstavljaju jedne od sorti najbogatijih šećerom. Podrazumeva se i da ćete zaboraviti na sušeno voće, koje je šećerna i kalorijska bomba.
5: Važno je i koje voće jedete. Sve više lekara širom sveta preporučuje da konzumiramo ono voće koje raste na podneblju na kojem živimo. Ne samo da je takvo voće jeftinije i dostupnije, već se smatra i da su naši organi za varenje evoluirali u smeru da bolje obrađuju namirnice sa našeg podneblja. Pripazite da jedete sezonsko voće, kako biste izvukli maksimum iz njegovih nutrijenata, vitamina, minerala i antioksidansa. Bobičasto voće uvek predstavlja savršen izbor jer je prepuno snažnim materijama koje štite organizam od različitih bolesti, ali i od degeneracije ćelija. Bobičasto voće je odličan saveznik i u borbi protiv starenja, jer čuva našu kožu od slobodnih radikala.
6. Potencijalni problemi sa razvijanjem alergija. Ako preterate sa konzumacijom određene voćke, povećavate i rizik od nastanka alergije na određenu namirnicu. Ovo se najčešće dešava sa jagodama, i svakako je nešto češće kod dece nego kod odraslih.
*Poželjno je da se voće jede ujutro, iz razloga što se brzo probavlja. Ako ga, na primer, jedete nakon obroka, voće može da "čuči" u želudcu nekoliko sati dok se ostala hrana stvari, što dovodi do truljenja. Takođe, nemojte jesti voće pre spavanja, jer može da vam podigne inzulin, ali i da sabotira dijetu, ukoliko je držite. Što se tiče dijetalne večere, uvek je bolje opredeliti se za kombinaciju proteina i masti, poput mladog sira i lanenog ulja.
U svakom slučaju, potrebno je da imamo meru, da odaberemo voće koje donosi blagodeti po naš organizam, shodno stanju samog organizma i našeg zdravstvenog stanja. Nadamo se da vam je ovaj članak bio od koristi i da ste naučili neke nove informacije koje će vam pomoći da unapredite svoje zdravstveno stanje, ali i fizički izgled.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.