- Zdravlje
- 09. 03. 2022.
Korisne informacije koje treba da znamo o kratkovidosti, dalekovidosti i slabovidosti
Kada je vreme za posetu oftalmologu? Ukoliko u poslednje vreme primećujete da morate da približite teksts kako biste pročitali slova, ne vidite broj autobusa koji upravo nadolazi, ili vam se slova pak spajaju u jedno, moguće je da se vaša dioptrija, odnosno oštrina vida pogoršala.
Iako postoje neke navike koje mogu da utiču na pogoršanje, odnosno poboljšanje vida, u velikom broju slučajeva ne možete da utičete na promenu dioptrije. Sam kvalitet vida može da slabi i zbog prirodnog procesa starenja čitavog organizma, pa tako i očiju.
Na pitanje da li postoji savršena oštrina vida, kratak odgovor je verovali ili ne - ne. Vaš oftalmolog može samo da vas uputi na standarde unutar oštrine vida, ali ne i da kaže da je neki standard idealan za svakog čoveka.
Šta znači norma 20/20, odnosno 6/6?
Mnogi kao standard dobrog vida koriste normu 20/20, odnosno 6/6. Ove brojke predstavljaju vaš vid u odnosu na udaljenost određenog predmeta. Na primer, ako na razdaljini od 6 metara, odnosno 20 stopa, vidite ono što bi trebalo, sa vašim vidom je sve u redu.
Odakle je potekao standard od 6 metara? Oftalmolozi tvrde da je to iz razloga što vaše oči kada gledaju na ovoj udaljenosti bivaju opuštene i mogu prirodno da sagledaju okolinu, kao i sve potrebne detalje.
Merenje oštrine vida
Na koji način se meri oštrina vida? Ukoliko ste barem jednom posetili oftalmologa, a verujemo da jeste, verovatno ste bili izloženi određenoj tablici sa brojevima i slovima. Naziv ove tablice je Snelenova, a napravljena je tako da se brojevi i slova progresivno smanjuju pri dnu. Uglavnom se proverava jedno po jedno oko, jer smo svedoci toga da se dioptrija na očima može razlikovati.
Dalekovidost
Drugi naziv za dalekovidost je hiperopija oka, a označava nemogućnost da se osoba fokusira na objekte koji su u bliskom okruženju. Od hiperopije oka pati gotovo 25% osoba koje imaju problema sa vidom. Simptomi su uvek zamagljenost objekata, a ponajviše noću ili u mračnim prostorijama, glavobolje, bolovi i naprezanje očiju, kao i nemogućnost doživljaja dubine određenih predmeta.
Naočare ili sočiva su u većini slučajeva dobro rešenje, a kod većih problema primenjuje se i operacija.
Kratkovidost
Drugi naziv za kratkovidost oka je i miopija, a predstavlja suštu suprotnost od dalekovidosti. Dakle, jasno ćete videti premete blizu vas, ali na primer - nećete moći da pročitate broj na autobusu koji upravo pristiže na stanicu. Ovde se govori o minus dioptriji, a veoma je česta kod osoba koje su mlađe od 40 godina. Miopija može da nastane i kod preteranog čitanja, a veoma mala kratkovidost, odnosno minus koji je manji od 0.50, javlja se i kod osoba koje mnogo vremena naprežu oči. U ovom slučaju, može da se govori i umornom oku, a ne o dioptriji. Takav tip stakala će odmoriti oči onoga ko previše čita i gleda u ekran. Dobro je znati da se mala miopija može i povući sama od sebe.
Čest uzrok kratkovidosti može da bude i sama genetika. Lečenje se bazira na istim principima kao i za dalekovidost.
Slabovidost
Poznata i pod nazivom ambliopija oka, slabovidost označava stanje kada jedno oko nema istu oštrinu kakvu ima drugo oko, odnosno kakvu bi trebalo. Simptomi bi bili "oko koje malo luta", žmurkanje na jedno oko, kao i zamagljenost vida, te loše poimanje dubine predmeta koji nas okružuju.
Želite da sačuvate dobar vid što duže? Evo šta treba da radite:
1. Odlazite na redovne oftalmološke preglede. Jednostavno, nemojte čekati da se problem razvije, već odlazite i preventivno.
2. Pokušajte da smanjite pritisak na svoje oči. Predugo čitanje, previše gledanja u ekran, kao i LED svetla mogu da utiču na pogoršanje vida. Pogledajte na koje načine možete da poboljšate zdravlje očiju ovde.
3. Razmislite o tome kako se hranite. Jasno nam je da zdrava ishrana utiče na mnoge procese u našem telu, a ovde želimo da vas podsetimo da hrana utiče i na zdravlje očiju, odnosno stanje vida. Omega-3 masne kiseline su od krucijalne važnosti za očuvanje dobrog vida, kao i zdravlja oka. Voće i povrće su, podrazumeva se – obavezni!
4. Verovali ili ne, i fizička aktivnost utiče na stanje očiju. Poželjno je da provodite barem 2 sata dnevno napolju, kako se vaše oči ne bi naprezale. Deca koja su na vazduhu i gledaju u daljinu više od 2 sata dnevno mogu da smanje šansu za razvojem dioptrije za neverovatnih 40 i više odsto! Naše oči su prirodno prilagođenje za gledanje na daljinu.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.