- Zdravlje
- 07. 07. 2022.
Kako razlikovati prehladu od alergije?
Iako većina tvrdi da su im respiratorne smetnje kod alergija i prehlada isti, postoje neke jasne razlike koje će vam pomoći da otkrijete o kom problemu se rade, te pristupi lečenju na ispravan način.
Više puta smo čuli da se određeni ljudi žale kako su često prehlađeni tokom jednog perioda godine, a da to nije zima.
Nakon takvog višegodišnjeg iskustva, shvatili su da zapravo nisu bili nedeljama prehlađeni, već su zapravo patili od problema koji dolaze sa sezonskim alergijama.
Niste sigurni da li je u pitanju prehlada ili alergija? Ovo su najveće razlike:
1. Kijanje. Lekari kažu da ako kijate više puta uzastopce, a nagon za tim vam se ne smanjuje, najverovatnije je reč o alergiji. Naime, kod prehlade kijamo dosta ređe, dok kod alergija imamo napade kijavice koji nikako ne donose olakšanje. Ako su vam uz to crvene i nadražene oči, a pogotovo ako ih prati svrab, najverovatnije je reč o alergiji.
2. Boja sekreta. Boja sekreta može mnogo toga da vam kaže o stanju vašeg gornjeg respiratornog trakta. Ako je boja sekreta providna, reč je o alergiji, a ako je obojana - žuta ili zelena, reč je o prehladi odnosno bakterijskoj infekciji nosa i sinusa.
3. Doba godine. Na početku članka smo već objasnili da i dalje postoji velik broj osoba koje misle da su često prehlađene tokom proleća i leta, a zapravo se radi o alergiji. Obratite pažnju u kojem periodu godine imate najviše poteškoća.
Prehlade su svakako češće zimi, dok alergije nisu.
4. Zviždanje u plućima. Udisali ste alergene koji vam smetaju, što će u velikom broju slučajeva dovesti i do takozvanog zviždanja dok dišete. Kod prehlada i bakterijskih infekcija, ovo se dešava u poodmakloj fazi bolesti, ako se uopšte i desi.
5. Sinusi. Sinusi vas bole, a u njima nema mnogo sekreta - reč je o alergiji. Ako imate gust sekret koji je praćen gnojem, verovatno je reč o bakterijskoj infekciji koja često može biti posledica prehlade.
6. Temperatura. Jasno je - kod alergija nema temperature, dok se kod prehlade može popeti na 37.5.
7. Antihistaminici. Ako vam brzo delujući antihistaminik pomaže da otklonite simptome, a jedan od takvih je i Alerix lek domaće proizvodnje, reč je o alergiji.
8. Kapi za nos. Konvencionalne kapi za otpušavanje nosa ne deluju kod alergija. U tom slučaju, koriste se kapi sa kortikosteroidima, a jedne od najčešće korišćenih kod nas u poslednje vreme su Momensa kapi.
Dobro je znati i da ispiranje fiziološkim rastvorom može pomoći kod alergija, dok će kod bakterijske infekcije samo napraviti problem - raširiti infekciju i tamo gde je nije bilo.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio od koristi i da ste naučili da prepoznate razlike između alergija i prehlade.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.