- Zdravlje
- 04. 03. 2022.
Upala sinusa - saveti koji zlata vrede
Upala sinusa može da nastane iz više razloga, a najčešći uzročnici su bakterije, alergeni, te gljivice. Čak i neke virusne infekcije mogu da pokrenu sekundarnu bakterijsku infekciju gornjih disajnih puteva, što najčešće rezultira upalom sinusa. Najvećim problem sa upalom sinusa jeste taj da ukoliko akutnu infekciju ne izlečite na vreme, odnosno u periodu od oko 2 do 4 nedelje, može da nastane hronična upala sinusa.
Život sa hroničnom upalom sinusa ni malo nije zanimljiv, a neke od simptoma koje osobe sa ovim problemom svakodnevno proživljavaju bi bile nesnosne glavobolje različite lokalizacije i intenziteta, zapušen nos, curenje nosa, kijanje, svrab, problemi sa očima i vidom, kao i problemi sa sluhom, ukoliko se bakterijska infekcija pogorša. Pored toga, hronična upala sinusa, najčešće bakterijska, može i da uznapreduje te da se spusti na donje disajne sisteme. U tom slučaju, može doći do bronhitisa, pa čak i do upale pluća.
Ovo su neki od najboljih saveta vezanih za hroničnu upalu sinusa, a dolaze od osoba koje su imale ovaj problem, ali su ga na kraju uspešno izlečile. Evo šta treba da znate:
1. Da li se inhalirati, kada i kako? Kada neko čuje da imate upalu sinusa, odnosno da Vam je zapušen nos, a sinusne šupljine su neprohodne, najčešće će Vam preporučiti da se inhalirate. Ipak, ovo nije uvek dobra ideja. Ako je upala sinusa u Vašem slučaju prouzrokovana bakterijom, inhalacije sa toplim čajevima i biljem nažalost mogu dodatno da pogoršaju situaciju. Toplota pogoduje bakterijama, stoga se one brže šire. Inhalirajte se samo u slučaju ako je upala sinusa prouzrokovana alergijama. Inhaliranje je dobro činiti sa čajem od žalfije, nane, origana, pa čak i sa toplim mlekom. Morska so je takođe od velike pomoći. Pazite na temperaturu, kako ne biste dodatno ispekli i iziritirali nosnu sluznicu i sinusne šupljine.
2. Zavisnost od kapi za nos. Ako mislite da su konvencionalne kapi za nos rešenje, varate se. Moguće je da ste već postali i zavisni od kapi za nos, što Vas dovodi do začaranog kruga. Recite svom ORL lekaru ukoliko predugo koristite kapi za nos, a on će Vam pomoći da se od istih odviknete, te uspostavite prirodnu funkciju nosa i sinusa.
3. Primena lokalnih antibiotskih krema. Već duži vremenski period pijete mnoštvo antibiotika, u nadi da ćete izlečiti sinusnu infekciju? Nažalost, previše ljudi i dalje poseže za ovakvom terapijom, a istina je da većina antibiotika ne može da deluje na bakterijsku infekciju sinusa, jer sinusi nisu prokrvljene šupljine. Stoga, bolja je ideja primena antibiotskih krema, i to lokalno, odnosno direktno u nos. Jedna od takvih krema je čuveni Gentamicin.
4. Kortikosteroidi ne moraju da budu bauk. Nemojte se plašiti kortikosteroida ukoliko je Vaša bakterijska infekcija uveliko napredovala, a bakterije postale rezistentne na određene terapije. U najvećem broju slučajeva, ovakav tip kapi će Vam individualno prepisati dobar i iskusan ORL lekar, a terapija najčešće traje od 10 dana, pa sve do jednog meseca.
5. Bris nosa + antibiogram. Vrtite se u krug, nije Vam poznat uzrok upale sinusa? Obavezno uradite bris nosa sa antibiogramom, kako biste znali koji tačno patogen Vam zadaje probleme.
6. Naočare za sunce. Kod hronične upale sinusa, često nam smeta i svetlost, a kako biste ublažili ovu neprijatnost, obavezno nosite naočare za sunce.
7. Devijacija septuma. Ukoliko Vaš ORL lekar posumnja da imate devijaciju septuma, te smatra da Vam ona zadaje muke sa nosem i sinusima, moguće je da predloži operaciju.
8. Operacija nosa/sinusa. Operacija nosa i sinusa ne predstavlja za svakoga rešenje, a u najvećem broju slučajeva olakšanje je samo kratkorajno. Dobro razmislite o svim drugim alternativama pre nego što se upustite u avanturu operacije nosa i sinusa. Nakon operacije, moguće je da sinusi nakon nekog vremena postanu još osetljiviji.
9. Alergije i antihistaminici. Ako uzrok upale sinusa nije bakterija, uradite čuveni PRICk alergo test i saznajte da li imate neke od alergije. U tom slučaju, prepisuju se određeni lekovi, antihistaminici, kao i odgovarajuće kapi za nos.
10. Fiziološki rastvor. Što se tiče fiziološkog rastvora, u redu ga je povremeno koristiti za ispiranje nosa i sinusa, ali nikako to nemojte činiti dok ste pod akutnom bakterijskom infekcijom, jer ćete dodatno proširiti bakterije.
Kao što vidite, postoje neka određena pravila koja bi Vam mogla olakšati put do leka, te samog rešenja hronične upale sinusa.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.