- Naslovna ›
- Tehnologija ›
- Ovakav tip poruka nikada nemojte da otvarate
- Tehnologija
- 10. 01. 2024.
Ovakav tip poruka nikada nemojte da otvarate
Ove poruke najčešće se šalju putem SMS-a ili What’s Up-a, a činjenica je da 99% istih predstavlja prevaru.
Kada dobijete poruku sumnjivog tipa, najvažnije je da ne klikćete ni na šta što se nalazi u toj poruci. U najvećem broju slučajeva, reč je o prevari, a ukoliko nasednete, možete vam biti hakovan uređaj, ali i ukraden novac sa bankovnog računa.
Kako izgledaju takve poruke, saznaćete upravo u ovom članku.
Sledeći put kada vam stigne sumnjiva poruka, pazite da se ne radi o:
1.Lažnim ponudama za posao. Zapamtite da ozbiljne kompanije zaista ne komuniciraju preko SMS-a, a posebno vam neće slati poruke preko Vacapa. Ne nasedajte na prevaru i nemojte da klikćete ništa u poruci.
2.Lažne poruke od banke. Jasno je da je cilj ovakvih poruka upravo krađa novca, a u najvećem broju slučajeva lažne poruke od banke sadrže linkove sumnjivog tipa. Momentalno izađite iz takve poruke.
3.Obavljena kupovina. Ako niste obavili određenu kupovinu, a dobijate informacije povodom iste, znajte da potencijalni haker želi da zauzme vaš uređaj.
4.Ažuriranje pretplate. Navodi se da je najčešće u pitanju lažna poruka za Netflix , a u velikom broju slučajeva ćete dobiti lažnu poruku povodom isteka pretplate.
5.Problem sa isporukom pošiljke. Čak i ako niste ništa naručili, možete da dobijete lažnu poruku povodom problema sa isporukom pošiljke. Reći će vam da ste pošiljku propustili i naravno ostaviti problematičan link na koji ne treba da klikćete.
6.Poruke od različitih e-trgovina. Bezbednosno upozorenje od bilo koje e-trgovine takođe može da predstavlja alarm. U najvećem broju slučajeva, korisnici se žale da su primali lažne poruke od Amazon-a.
Da li ste i sami već nailazili na ovakav tip poruka?
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.