- Naslovna ›
- Tehnologija ›
- Da li znate šta je "dark veb"? Otkrivamo vam pojedinosti o tamnoj strani Interneta
- Tehnologija
- 15. 09. 2023.
Da li znate šta je "dark veb"? Otkrivamo vam pojedinosti o tamnoj strani Interneta
Mali broj roditelja zaista ume da isprati aktivnosti deteta na internetu i online.
Mnogi su tek odnedavno čuli za termin "dark veb", odnosno tamna mreža, kada se u našoj zemlji desila nezapamćena tragedija u školi "Vladislav Ribnikar". Naime, spekulisalo se i da je dečak koji je izvršio masovno ubistvo svojih prijatelja recept za molotovljeve koktele pronašao upravo na tamnoj mreži, a pored toga, dobio je i još ideje i skovao plan.
Smatramo da roditelji nisu uvek upućeni u aktivnosti svoje dece na Internetu, a posebno ne ako niste upoznati sa tamnom mrežom. Šta je tamna mreža, kakvi se sadržaji tamo plasiraju, kao i kakve se aktivnosti obavljaju, saznaćete upravo u ovom članku.
Navodi se kako je ovo tamna strana interneta gde doslovno samo jednim klikom miša možete da prekršite određene zakone koji vladaju u uređenom društvu. Pre svega, važno je reći da je ova strana interneta nevidljiva "običnim" korisnicima i pretraživčima sadržaja. Dakle, ovaj deo interneta rezervisan je za osobe koje imaju nešto veće znanje korišćenja
tehnologije.
U najvećem broju slučajeva, "dark web" povezan je sa različitim vrstama kriminalnih aktivnosti, nudi ilegalne sadržaje, a mnogi se na tamnoj strani mreže bave i malverzacijom ukradenih podataka. Lažni pasoši, prodaja droge i droga uopšteno, kao i prodaja oružja su sastavni deo tamne strane interneta.
Postoje osobe koje redovno posećuju i konzumiraju ovakve sadržaje, a nekima se desi na ove stranice nalete sasvim slučajno, iako se to zaista retko dešava - kako smo već naveli, za pronalazak ovog tipa sadržaja potrebno je i određeno znanje.
Zabrinjavajuća je činjenica da sadržaje dark veba-a posećuje i do 2,5 miliona ljudi svakoga dana.
Kako se uopšte dolazi do tamne mreže? Korisnici u velikom broju slučajeva ulaze preko Tor pretraživača, odnosno servisa. Na ovaj način, korisnik će ne samo doći do sadržaja koje traži na mračnoj mreži, već njegova lokacija neće biti otkrivena, a u pretrazi istorije posećivanja stranica na Internetu sadržaji takođe neće biti vidljivi.
Da li je mračna strana interneta rezervisana samo za kriminal i ubistva? Svakako ne - tamna mreža može da bude korisna, na primer novinarima koji žive u diktatorskim režimima, pa žele da podele određene sadržaje i tajne koje se kriju. Ipak, i sami shvatate da je i to rizičan posao.
Kada je reč o korisnicima, odnosno posetiocima dark veb-a, najveći broj njih je iz Hrvatske, Češke, Irske, a zatim i Mađarske i Rumunije.
Činjenica je da hakeri svakodnevno smišljaju nove načine na koje mogu da ukradu vaše privatne podatke, a posle iste mogu da prodaju na tamnoj strani mreže.
Tamna strana interneta mesto je i gde se vrši prodaja određenih vrednosti, a poznati Bitcoin se takođe može naći tamo.
Dark veb je mesto na kojem čak mogu da se naruče ubistva, da se nauči i isplanira kako da se isto sprovede, pa čak i da se dobije podrška za takvo nedelo.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.