- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Znate li šta je doomscrolling i kako utiče na vas?
- Psihologija
- 12. 09. 2022.
Znate li šta je doomscrolling i kako utiče na vas?
Znate li šta je doomscrolling i kako utiče na vas?
Ne možete da prestanete da čitate loše vesti, posebno na društvenim mrežama? Navodi se da osobe najčešće "doomscroll-uju" kada ih uhvati nesanica, a nije nepoznato niti da čitamo loše vesti jednu za drugom sve do jutra.
Psiholozi znaju kako se borimo sa lošim vestima - ili pokušavamo da izbegavamo temu u potpunosti, ili se pak prepustimo mraku i pronalazimo svaki detalj vezan za određenu tematiku. Ako vaš odbrambeni mehanizam deluje na drugi navedeni način, tada govorimo o pojavi doomscrolling-a.
Loše vesti su svakodnevno svuda oko nas, a njihov broj se neminovno povećao od početka pandemije korona virusa. I dok su jedni pokušavali da pronađu načine da se 100% zaštite, drugi su opsesivno čitali vesti o broju umrlih, pozitivnih, hospitalizovanih, kao i pacijenata na respiratoru. Ovo je jedan klasičan primer doomsrcolling-a, mada ih ima koliko god želite.
Ubistva, pljačke, silovanja, te siromaštvo su takođe teme koje se svakodnevno mogu pronaći na socijalnim mrežama, ali i portalima sa vestima. Nije neobično da osoba koja krene da čita prvu lošu vest, nakon par sati shvati da je pročitala 101. lošu vest.
No, kako doomsrcolling utiče na naše zdravlje? Verovali ili ne, samo praktikovanje doomsrcolling-a čak može da promeni vaš pogled na svet. Zašto pratimo loše vesti? Neke osobe se osećaju da drže stvari pod kontrolom ukoliko pročitaju baš svaki detalj loših vesti, misleći da će im tuđe iskustvo pomoći da se sklone od opasnosti, te izbegnu da se loša sudbina desi i njima.
Neke osobe tvrde da kada doomscroll-uju imaju osećaj i da mogu da utiču na događaje u svetu, odnosno da zaštite određene ljude, što naravno - nije tačno.
Psiholozi i terapeuti se slažu u jednoj stvari - morate prihvatiti da nije moguće kontrolisati baš sve u životu, a kamoli u svetu.
Osobe koje redovno doomscroll-uju mogu da osećaju povećan nivo depresivnog raspoloženja, anksioznost, panične napade , pa i da se samoizoluju.
Kako rešiti problem? Najbolje bi bilo da ograničite vreme koje dnevno potrošite na čitanje vesti, a pogotovo crne hronike. Na primer, 15 minuta bi bilo sasvim dovoljno da saznate sve što je potrebno, a da ne ulazite u preterane detalje, što bi dalje samo po sebi vodilo u doomscrolling.
Sledeći put kada uhvatite sebe da ovo radite, zapitajte se zašto - sigurni smo da će vam ovaj članak pomoći da pronađete odgovor, kao i da problem rešite.