- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Znakovi koji otkrivaju da antidepresivi ne deluju kako bi trebalo
- Psihologija
- 21. 09. 2022.
Znakovi koji otkrivaju da antidepresivi ne deluju kako bi trebalo
Pronašli ste spas u antidepresivima, ali niste sigurni da ovi lekovi zaista deluju povoljno na vas? Pročitajte koji simptomi otkrivaju da li će terapija biti uspešna.
Depresija ne pita za godine - može podjednako da pogodi i mlađu i stariju populaciju, a neminovan je pratilac velikih i teških životnih događaja. Antidepresivi kao terapija mnogim ljudima su pomogli da opet počnu da funkcionišu normalno, kao i da srede određene probleme u svome životu.
Naravno, lekovi nisu magični štapić, već su tu više kao pomoćnik. Oni nam pomažu da sami profunkcionišemo kada nam doslovno nije ni do čega.
Pored najčešćih nuspojava na koje se ljudi žale povodom antidepresiva, kao što su gojenje, pospanost, gubitak libida i interesovanja, terapija koja zadaje ove simptome zapravo vam šalje poruku da ne funkcioniše na način na koji bi trebalo:
1. Prebrzo se osećate bolje ili mnogo gore. U oba slučaja, terapija ne odgovara vašem organizmu - možete se osećati momentalno mnogo bolje, ali će ovo biti kratkoročno. Neki se osećaju i mnogo gore, ali umesto da trpite i "čekate da lek počne da deluje", posavetujte se sa psihijatrom oko promene terapije.
2. Suviše mnogo nuspojava. Pijete antidepresive kako bi se osećali življe i veselije, a pored toga ste apsolutno izgubili libido i nabacili 10-ak kilograma viška? Kako ne biste zapali u depresiju iz novih razloga, promenite terapiju.
3. Niste shvatili kako se antidepresivi konzumiraju. Preskakanje doze je zabranjeno. Antidepresivi nisu magične pilule koje imaju momentalno dejstvo, već kumulativno. Mnogi greše misleći da antidepresivi deluju kao lekovi za smirenje, što je apsolutno netačno.
4. Insomnija. Ako ne možete dobro da spavate, i ovo je potencijalni znak da vam terapija ne odgovara. Uostalom, i uzeli ste tu terapiju kako ne biste imali problema sa spavanjem uzrokovano depresijom, zar ne?
5. Nakon nekoliko meseci, raspoloženje vam je nepromenjeno. Ovo svakako znači da vam lek nikako ne odgovara i da do promene očito neće ni doći.
6. Puni ste energije, ali depresivni. I dalje niste dobili ono što ste hteli - energični ste, ali su vam misli crne i dperesivne.
7. Serotoninski višak. Verovali ili ne, možete da imate i viška serotonina u organizmu ako uzimate antidepresive, što se najčešće dešava kada se isti kombinuju sa nekim drugim lekovima. Ako osećate jaku uznemirenost, zbunjenost, konstantnu glavobolju, te drhtavicu i znojenje, moguće da imate ovaj problem.
Pored svih navedenih negativnih stavki, dobro je podsetiti se i da trebate da prestanete sa terapijom kada depresije više nema. Mnogi to i ne primete i nastave da konzumiraju lekove. Obustava antidepresiva se svakako ne izvodi na svoju ruku, već zajedno sa lekarom, postepenim smanjivanjem doza i na kraju ukidanjem leka.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.