- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Tikovi
- Psihologija
- 31. 03. 2022.
Tikovi
Sigurni smo da ste primetili da određene osobe imaju neke tikove, a možda ste i sami patili od njih, barem u jednom periodu života? Zašto nastaju tikovi, te kakvi sve oblici postoje, saznaćete u daljem tekstu.
Hajde da se osvrnemo na definiciju tika pre nego što počnemo sa detaljnijim objašnjavanjem ove pojave. Tik predstavlja besciljan pokret koji prati jedan te isti obrazac, a pored toga je i brz i nevoljan, odnosno nekontrolisan. Motorni tikovi, kada se pokreće određeni deo tela, mogu ali i ne moraju da budu praćeni i zvukom.
Kada neko pati od tikova, češće dobija napade ako je pod stresom. Na intenzitet tikova takođe može da utiče i buka, ali i određeni lekovi. Neki stručnjaci navode da čak i duvan i alkohol mogu da isprovociraju motoričke tikove.
Kod dece, tikovi mogu da se jave sami od sebe, ali da isto tako i nestanu. Roditelji uglavnom primete blaže oblike tikova kod neke dece, ali na sreću oni su prolaznog karaktera. Deca malog uzrasta uglavnom tikove razvijaju tokom nekog većeg stresa, poput promene životnog prostora, polaska u vrtić, pa čak i dolaska novog člana porodice.
Što se tiče oblika tikova koji se najčešće javljaju u mlađim uzrastima, primetno je treperenje očima, škljocanje zubima, griženje usne ili obraza, trzaji glave, pokreti ramenima, pa i plaženje jezika. Kao što primetimo, to su radnje koje dete ponavlja, uvek po istom obrascu. Neka deca razviju i tupkanje nogama, koje ih navodno smiruje. Nije retkost ni da ovu naviku prenesu u odraslo doba.
Što se griženja usana i obraza tiče, ovo može da dovede do povreda, stoga obratite pažnju ukoliko je vaš mališan razvio ovaj tip tika.
Ako uz tikove postoji i vokalizacija, odnosno izgovaranje određenih glasova, tada se već može govoriti o složenim tikovima, pa čak i o Turetovom sindromu. Ovaj sindrom se retko sreće, a uglavnom se javlja kod dece između 6 i 9 godina. Važno je napomenuti i da je Turetov sindrom nasledan, stoga ako neko od roditelja pati od ove dijagnoze, 50% je da se ista prenese i na decu.
Kako da znamo da li se radi o prolaznim tikovima ili ne? Kao što smo već naveli, ukoliko se tikovi pogoršavaju tokom stresa, ili nekih većih promena u životu, uglavnom nema mesta panici. Takvi tikovi bi trebali spontano da se povuku u roku od 12 meseci.
Samim tim, dolazimo do zaključka da tikove koji nisu hronični, odnosno ne predstavljaju Turetov sindrom - nema potrebe lečiti.
U drugom slučaju, prepisuju se medikamenti kako bi se stanje držalo pod kontrolom.
*Tikove kod odraslih često predstavlja i pucketanje prstima. Navedeni tik određenim osobama navodno pomaže da se oslobode stresa.
Stručnjaci tvrde da ukoliko se tikovi razviju u pubertetu, neretko mogu da signalizuju na neki potisnuti stresni događaj iz detinjstva. U tom slučaju, moguće je da pomogne psihoterapija, kako bi se otkrio uzrok i problem, a zatim i prihvatilo novo ponašanje sa kojim bi se isti mogao i rešiti, odnosno držati pod kontrolom.
Odrasle osobe koje pate od tikova takođe tvrde da im ova pojava zadaje mnoge neprijatnosti u svakodnevnom životu. Ljudi ih čudno gledaju, a mnogi nisu ni upućeni zbog čega se tikovi javljaju. Upravo iz tog razloga smo napisali ovaj članak, kako bismo informisali širu javnost o tikovima, uzroku njihovog nastanka, te mogućnosti lečenja.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.