- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Bipolarni poremećaj ličnosti (F31)
- Psihologija
- 02. 04. 2022.
Bipolarni poremećaj ličnosti (F31)
Ako se period beznađa konstantno smenjuje sa iznenadnom euforijom za gotovo sve u životu, može da se radi o bipolarnom afektivnom poremećaju ličnosti.
Bipolarni poremećaj ličnosti je složena pojava koja nastaje zbog različitih faktora - urođenih i genetskih, ali i životno stečenih (uticaj sredine). Veruje se da oko 3% stanovništa planete pati od ovog poremećaja, a najčešći su umetnici (slikari).
BPL se najčešće javlja od perioda puberteta, pa sve do 30. godine starosti. Evo kakve simptome i probleme zadaje:
1. Period depresije i melanholije. Ova faza bipolarnog poremećaja je poznata i pod nazivom hipomanija. Osoba zapada u stanje teške depresije, odnosno melanholije. Period hipomanije može da traje između 3 i 10 meseci, ako se ne leči. Ništa nema smisla, osoba prestaje da jede, previše spava, zapostavljaja obaveze u životu, ali i vlastito zdravlje.
2. Period manije. Nakon hipomanije sledi nagli preobražaj, a tada govorimo o drugoj strani bipolarnog poremećaja. Period manije prati preterana budnost. Osoba je u stanju da ne spava danima, a mimo toga se oseća veoma poletno i puno energije. Konstantno želi da ističe svoju snagu i veličinu, a takođe započinje i mnoge velike projekte i planove. Iako se ovo isprva može učiniti kao pokušaj borbe protiv depresije, zapravo se radi samo o drugoj strani medalje BPL-a. Period traje kraće nego depresivna faza, a odmah zatim osoba napušta sve što je započela i povlači se u svoje "odaje očajanja" nad životom.
*U periodu manije osoba može čak početi i da uviđa da je neka važna ličnost iz prošlosti, ili se samoprozvati Mesijom. Na žalost, i halucinacije su česte kod BPL-a. Osoba je ubeđena da čuje i vidi svet koji ostali ne mogu, jer je izabrana.
Van Gogh je bio čuveni slikar koji je patio od BPL-a, a svoje halucinacije je izražavao na platnu.
3. Suicidalnost. Važno je napomenuti i da osobe koje pate od bipolarno afektivnog poremećaja ličnosti imaju problema i sa lućenjem hormona dopamina i serotonina. Najveći problem kod BPL-a jeste suicidalnost. Mnogo osoba koje su okončale svoj život na ovaj način su patile od bipolarnog poremećaja ličnosti.
Lečenje je dugotrajno, kao i kod svakog poremećaja ličnosti, a najteže je doći do toga da osoba i sama uvidi da ima problem. Uz psihoterapiju i konstantan rad na sebi, takođe se prepisuju i antipsihotici, anksiolitici, kao i hipnotici.
Imajte u vidu da svako od nas može da se pronađe u delićicima i segmentima simptoma koji su značajni za sve poremećaje ličnosti, ali dijagnoza se ne postavlja na taj način. Morate ispunjavati sve kriterijume ovakvih stanja da bismo ih mogli okarakterisati kao prave poremećaje ličnosti.
Stoga, nemojte sami sebi donositi dijagnozu, kao niti upirati prst u drugoga. Za tako nešto se godinama usavršavaju psihijatri i psiholozi.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Zubni kamenac - korisne informacije
- Zdravlje
- 17. 09. 2024.
Aspergerov sindrom
- Psihologija
- 17. 09. 2024.
Najgore namirnice za bebe
- Porodica
- 16. 09. 2024.
Kako da sami napravite vanil šećer?
- Kuhinja i recepti
- 16. 09. 2024.