- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Ovo sigurno niste znali o ljutnji i besu
- Psihologija
- 12. 08. 2022.
Ovo sigurno niste znali o ljutnji i besu
Jeste li se ikada zapitali da li ljutnja i bes u vama imaju neko dublje značenje, odnosno razlog?
Kada smo ljuti ili besni, skloni smo da naše osećaje momentalno pripišemo nekom spoljašnjem faktoru. Reći ćemo da nas je neko naljutio, da nam se desila nepravda, da je normalno da tako reagujemo. Ipak, ljutnja i bes, pogotovo ako preovladavaju kao emocije, mogu da kažu mnogo više o nama.
Ljutnja i bes mogu da budu pokazatelji i sledećih stanja:
1. Tuga. Neretko su ljutnja i bes pokazatelji tuge, a ovo je pogotovo izraženo kod muškaraca. Svima nam je vrlo poznato da društvo radije prihvata besnu osobu, nego tužnu, zar ne?
Kada smo ljuti, mi mislimo da delujemo jako, agresivno, stavljamo sebe u ulogu onoga koji napada - a sve to kako bismo se zaštitili. Kada bismo svima pokazali da smo tužni, duboko u sebi bismo verovatno osećali još slabijima. Naravno, ovo nije zdrav obrazac izražavanja emocija, samo konstatujemo ono što se uglavnom dešava. Odmah nakon tuge, bes i ljutnja se vežu i za sledeću stavku.
2. Nemoć. Kada nemamo moć da promenimo nešto, a to nešto nam mnogo smeta - opet ćemo se okrenuti ljutnji i besu. Kada smo nemoćni, mi mislimo da barem nešto činimo ako smo besni, nerviramo se, ljutimo se.
3. Prolongiran, nakupljen stres. "Burnout" je takođe često vezan za povećano izražavanje besa. Ovo se dešava kod oba pola - muškarci tvrde da trpe prevelik stres na poslu, dok žene tvrde da im burnout zadaje balansiranje između poslovnih i porodičnih obaveza. U oba ova slučaja, ljutnja i bes su neminovni kako bi se kanalisao nakupljen stres. U svakom slučaju, to nije zdrav obrazac ponašanja, a upravo ćete saznati i zašto.
*Ljutnja i bes su toksični za organizam. Ljutnja i bes mogu da zatruju vaš organizam - kada ste u stanju besa, adrenalin se luči brže i više nego inače, a tu je i hormon stresa, čuveni kortizol. Sve ovo veoma negativno utiče na sva stanja u telu, a pogotovo na zapaljenske procese. Probavni organi su u grču, disanje postaje plitko, a mišići stegnuti.
4. Frustracije. Ljutnja i bes mogu da proizlaze i iz frustracije. Ovo je vrlo često kada osoba iskusi velike promene u životu, sa kojima nije u stanju da se nosi. U ovoj situaciji, možda je najbolje potražiti stručnu pomoć.
Naučite da vladate svojim emocijama i stanjima. Najvažnije od svega jeste da shvatite da ste vi ta osoba koja reaguje. Upravo vi kontrolišete svoju reakciju. Znamo da ne možete da kontrolišete spoljašnje faktore, i to je normalno. Ali, sledeći put kada dobijete napad besa, pokušajte da se zapitate odakle on zaista dolazi, a zatim probajte da odgovorite sa nekim drugim emocijama.
Ne zaboravite na zlatno pravilo brojanja do 10....
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.