- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Faze i proces tugovanja
- Psihologija
- 12. 05. 2022.
Faze i proces tugovanja
Iako je proces tugovanja individualan za svaku osobu u žalosti, psiholozi su uočili određene faze kroz koje većina ožalošćenih osoba prolazi.
Gotovo da nema osobe na planeti koja u jednom periodu života neće morati da prođe put tuge. Naravno, što nam bliskija osoba premine, to više patimo, a ponajviše pate roditelji koji izgube decu.
Ukoliko se sada nalazite u procesu tuge, te ne razumete zašto vam se javljaju određena osećanja, pročitajte ovaj članak. Nadamo se da će vam on pružiti barem kakvu takvu utehu.
Faze i proces tuge koje najčešće srećemo:
1. Neverica i šok. Negiranje je definitivno prva stvar koju osetimo kada nas snađe velika žalost. Jednostavno - naš mozak želi da odbaci tu strašnu informaciju koju smo dobili, stoga ovo predstavlja prirodan i normalan odbrambeni mehanizam.
Nakon neverica i šoka, koju često prati negiranje, sledi jedan period velike konfuzije. Taj period različito traje kod ljudi, a uglavnom se situacija shvata negde od 1 pa sve do 6 meseci nakon tragedije. Tada sledi druga faza...
2. Bes. Zašto osećamo bes? Bes proizlazi iz bespomoćnosti da tu stravičnu realnost promenimo. Osećamo agresiju, koja je često praćena i anksioznošću.
3. Pregovaranje. U fazi pregovaranja, već smo se umorili od strašne svakodnevnice u kojoj nas preplavljuju sva loša osećanja. Želimo da budemo stari mi, no za to nam je potrebno da pronađemo krivca - kako bismo uspostavili "balans u univerzumu". Većina osoba će isprva kriviti sebe - misleći da nisu uradili dovoljno, da su mogli da učine nešto da se ovakva sudbina izbegne.
Nije retkost niti da osetite ljutnju na preminulu osobu. Oni koji su u žalosti tvrde da nekada imaju osećaj i da ih je ta osoba izdala zato što ih je napustila.
Iako će vam se ova osećanja učiniti čudna, te vas mogu i uplašiti, znajte da su zapravo prirodna i normalna.
4. Prava tuga i depresija - duboka žalost. Kada završi faza besa, agresije i traženja krivca, smirujemo se, ali ne na dobar način. Sada počinje pravi period žalovanja i duboke tuge, depresije. Osobi u žalosti može biti veoma teško da ispunjava i najobičnije dnevne obaveze. Pored toga, besmisao života i suicidalnost takođe nisu retke pojave. Ako vam se ovakve misli jave, obavezno potražite stručnu pomoć.
5. Prihvatanje. Naposletku, dolazimo do faze prihvatanja neminovne realnosti koju shvatamo da ne možemo da promenimo. Krajnji cilj, odnosno završavanje procesa tugovanja je onda kada možemo preminulu osobu nekako da implementujemo u svoj život. Naravno, ovaj korak ne znači da vi nećete osećati tugu kada se setite ili spomenete osobu koje više nema, samo će takvi periodi biti ređi, a težina osećanja će polako početi da bledi.
*Navedeni periodi mogu da se smenjuju. Tugovanje, kao što smo već naveli, ne mora da ide linerano, te nije striktno isto za svaku individuu. Sigurni smo da ste primetili prolaske kroz periode poboljšanja i pogoršanja, što je sasvim normalno.
Manje poznate faze tuge su:
1. Kriza identiteta - nervni slom. Osoba u velikom tugovanju može da razvije i takozvani alter-ego, odnosno da se uživi u neki totalno novi stil i ulogu. Nemojte odmah ovakvo stanje prozivati ludošću - jednostavno, mozak još uvek nije uspeo da preradi strašnu tragediju na podoban način, stoga pokušava da nas zaštiti sklanjajući nas od surove realnosti.
2. Rizično ponašanje, upuštanje u adrenalinske situacije. Kod tugovanja, možemo da budemo skloni i velikim rizicima. Jednostavno, prestali smo da brinemo o sebi na način na koji smo to činili nekada. Želimo da se osetimo živim, da osetimo nešto jače od tuge, a to često može da nam pruži samo rizik i adrenalin.
3. Beg i kompletna promena života. Moguće je i da se osoba koju je tuga kompletno obuhvatila odluči da se odseli u drugu zemlju, promeni društvo, posao, pa i kompletan fizički izgled.
4. Inspiracija. Za neke, tuga može da bude i inspiracija, stoga počinju da pronalaze različite hobije kako bi ispoljili svoja negativna osećanja. Nije retkost da osoba u žalosti počne da piše, svira, ili pak crta.
Budite nežni prema sebi - ovo je delikatan period vašeg života. Ako ne možete da pronađete razumevanje od okoline, shvatite da niko neće moći da vas razume u potpunosti dok i sam ne prođe kroz isto, stoga u početku možda nije loše da se okružite osobama koje prolaze kroz proces tuge - naravno, ukoliko vam to prija.
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.