- Porodica
- 20. 08. 2022.
Mala deca i pametni telefoni - da ili ne, u kojoj meri i zašto
Mala deca i telefoni - večna tema i dilema, kako roditelja, tako i pedagoga i psihologa. Ali, budimo realni - u današnjem vremenu gde nas tehnologija okružuje na svakom koraku, gotovo da nema malog deteta koje nije barem jednom držalo pametni telefon u ruci.
No, koja je granica? Mnogi roditelji se žale da samo dete ne želi da ispušta telefon iz ruku. Ipak, moramo biti svesni da smo mi ti koji smo taj isti telefon i dali detetu.
U ovom članku, bavićemo se nekim opštim preporukama koje dolaze od pedagoga i psihologa, a vezane su za uticaj mobilnih telefona na malu decu.
Svi dobro znamo da je period od 0 do 3 godine jedan od najvažnijih za razvoj deteta. Gotovo svaki pedijatar će Vam reći da deca u ovom periodu formiraju svoj govorni aparat, ali i svakodnevno uče nove reči. Dakle, prvo pravilo bi glasilo - dete do 3 godine uopšte ne treba da drži pametni telefon u rukama. Njegov razvoj govora treba da se odvija sa porodicom i vršnjacima, a ne putem tehnologije.
Dobro, dobro, shvatili smo - nema više Pepa Praseta samo dok mama trkne da stavi regeneraor na kosu. A šta ćemo sa decom starijom od 3 godine? Savetuje se da u uzrastu od 3 do 5 godina ograničimo detetu upotrebu pametnog telefona na maksimalno 1 sat dnevno.
Za decu stariju od 6 godina, pa sve do 18. godine života, preporučuje se maksimalno 2 sata telefona dnevno. Ooops, uveliko prekoračujemo te preporuke, zar ne? Pogotovo kada su starija deca u pitanju...
Ali zašto je sve to tako štetno? Za decu ispod 3 godine starosti smo već objasnili, ali zašto nije poželjno da imaju telefon u rukama duže od 1h dnevno u periodu između 3 i 5 godina?
Ove činjenice će Vas naterati da se zamislite...
1. Brzo razvijanje zavisnosti. Tehnologija je takva, pruža virtuelnu realnost koja detetu može da izgleda zanimljivije od života, ma kako to nama zvučalo. Sve te savršene slike, boje, zvukovi, efekti - čak i najmanja deca mogu da razviju zavisnost od telefona. Kako? Pa, primetićete da su ekstremno razdražljivi kada pokušate da im ukinete igranje igrica ili gledanje crtanih filmova na pametnom telefonu. Neka deca postaju i agresivna.
2. Zračenje. Ne smemo zaboraviti ni ičinjenicu da mobilni telefoni imaju štetno zračenje. Deca su osetljivija na njega jer imuni sistem još nije u potpunosti formiran.
3. Mozak. Pametni telefon imaju i ogroman uticaj na sam razvoj mozga. Primećeno je kongitivno kašnjenje, a mnoga deca imaju problema i sa poštovanjem autoriteta i samodisciplinovanjem.
4. Manje se kreću. Ukoliko previše vremena provode na telefonu, manje će se i kretati. To je začaran krug koji dovodi do dečije gojaznosti.
5. Poremećaji. Moguće je da malo dete koje preterano koristi telefon kasnije razvije neke oblike psihoze, ali i otuđenja od realnosti. Studije iz Amerike su čak dokazale da pojedina deca mogu da razviju i autizam , ali mi ne bismo išli tako daleko.
Uh, nismo znali da je baš tako strašno, zar ne? Sada kada smo Vam predočili ove ''strašne'' činjenice, na koji način planirate da ograničite malom detetu upotrebu pametnog telefona?
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.