- Porodica
- 10. 08. 2022.
Starosna granica za VTO pomerena je na 45.godinu života
Pročitajte ovaj članak kako biste saznali kakav se zakon primenjuje u različitim gradovima naše države.
Žene u našoj državi su se velik broj godina borile da se starosna granica za vantelesnu oplodnju koja se odvija preko troška države podigne sa 43 na 45 godina. Ući u proces vantelesne oplodnje preko zdravstvenog osiguranja svakako nije mala stvar za bezbroj parova širom Srbije, pogotovo kada uzmemo u obzir da za uspešno začeće parovi uglavnom prolaze kroz nekoliko procesa, koji svakako mnogo koštaju.
Navodi se da za parove koji se odluče za privatne klinike takođe postoji opcija da im država pomogne u sufinansiranju čitavog procesa. Ipak, situacija se razlikuje od grada do grada, a mnogi parovi koji su kroz VTO proces već prolazili tvrde da se situacija razlikuje i kako na "papiru", odnosno u zakonu, tako i u praksi.
U Kragujevcu je, na primer, granica za vantelesnu oplodnju koja može da se odvija preko zdravstvenog fonda već podignuta na čak 47 godina. Opština Blace, kao i Kraljevo, tvrde da su oni u mogućnosti da sufinansiraju i žene do starosti od 50 godina.
Ako RFZO iz nekog razloga ne pokriva VTO proces određenog para, navodi se da su uglavnom oni ti koji imaju pravo barem na sufinansiranje celog postupka. Pogledajte kako se situacija menja iz opštine u opštinu, odnosno iz grada u grad na teritoriji Republike Srbije:
-U Boru, parovi koji prolaze kroz VTO postupak, a imaju prebivalište u ovom mestu u trajanju od najmanje 2 godine, mogu da očekuju sufinansijsku pomoć u vrednosti od 250 000 dinara.
-Već navedena opština Blace, podigla je starosnu granicu za vantelesnu oplodnju za žene na 50 godina, a pružaju pomoć parovima u vrednosti od 50 000 dinara.
-Velika Plana poziva parove koji planiraju vantelesnu oplodnju da se obrate Centru za socijalni rad, kako bi proverili da li ispunjavaju uslove za pomoć od 250 000 dinara za postupak.
-U Gornjem Milanovcu, parovi koji se bore za potomstvo mogu da ostvare vid pomoći koji može da se koristi i u inostranstvu.
-Opština Kovačica, isto kao i Bor, svoje sugrađane pomaže sa jednokratnih 250 000 dinara. Situacija je identična i u opštini Senta.
-Kruševac parove koji planiraju veštačku oplodnju planira da sufinansira sa cifrom od 300 000 dinara. Šabac se odlučio za isti potez.
-U Novom Sadu, granica za vantelesnu oplodnju stoji na 45 godina, ali se navodi da parovi mogu da ostvare pomoć čak i u vrednosti od 320 000 dinara.
Što se našeg glavnog grada tiče, situacija je čini se nešto komplikovanija, odnosno postoji više pravila. Beograd parovima finansira VTO, ali samo u slučaju sekundarnog steriliteta, odnosno kada parovi već imaju jedno svoje biološko dete. Pored toga, potrebno je da se par sam borio sa sekundarnim sterilitetom u trajanju od 2 godine, kao i da imaju prijavljeno boravište u Beogradu unazad barem godinu dana. Što se starosne granice tiče, potrebno je da žena nema više od 45 godina.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.