- Porodica
- 12. 10. 2022.
Kako napraviti plan porođaja?
Iako se kod nas još uvek ne može u potpunosti sprovesti sopstveni plan porođaja kako to može u inostranstvu, ipak predlažemo da napravite "plan" porođaja koji će vas ne samo pripremiti za ovaj veliki događaj, već vam i pomoći da same shvatite šta očekujete i želite od istog.
Gotovo da nema trudnice koja nije barem jednom zamislila svoj porođaj. Kako će se odigrati, da li će sve biti u redu, hoće li moći da izdrži bolove o kojima se vekovima priča?
I dok jedna grupa žena ima ozbiljne strahove, odnosno traume i fobije povodom porođaja , druga grupa žena smatra da će priroda učiniti svoje.
Bilo kako bilo, možda nije loša ideja da napravite plan porođaja. Jasno nam je da vi sami ne možete da određujete tok istog, jer on zavisi od tako mnogo fakora, ali ipak možete da utičete na neke "sitnice" koje će napraviti promenu povodom doživljaja ovog velikog doživljaja, kao i prvog susreta sa bebom.
Većina doktora tvrdi da ne postoji nepredvidija stvar u medicini od porođaja, a mi ćemo se svejedno osvrnuti na svrhu planiranja istog:
1. Odabir porodilišta. Prilikom pravljenja plana porođaja nije loše da razmislite o porodilištu u kojem planirate da se porodite. I dok su jedni otvoreniji i rado prihvataju lične planove porođaja, pa čak se i trude da podstaknu trudnice da uradite isto, neka druga porodilišta su zatvorenijeg, odnosno konzervativnijeg tipa, odnosno ono što trudnice i porodilje zovu - "tamo sve ide kao na traci".
Pošto bi vaš plan porođaja trebao da obuhvata način porođaja, prisustvo drugih osoba ili ne, određene intervencije ili izbegavanje istih, kao i susret i provođenje vremena sa novorođenčetom, odabir porodilišta je svakako prvi korak ka pravljenju plana porođaja.
2. Prisustvo partnera ili druge osobe koja bi vas bodrila i ohrabrivala. Sve veći broj žena zahteva prisustvo partnera, odnosno oca deteta na porođaju. Naravno, ovo zavisi o vašoj ličnoj preferenciji, ali možete da razmišljate u pravcu i neke druge osobe koja bi vas bodrila.
3. Priprema za porođaj. Priprema za porođaj može da uključuje niz stvari, a žene uglavnom žele da izbegnu i odbiju klistir i brijanje. Što se depilacije tiče, to svakako možete da odradite i same kod kuće, ili još bolje - u kozmetičkom salonu. Jasno nam je da vam je od stomaka to verovatno teško da same odradite. Ipak, neke žene insistiraju na klistiru jer ne žele da dožive neprijatnost vršenja velike nužde tokom porođaja. Ovo može da se desi tokom napinjanja, ali zaista nemojte da se opterećujete oko toga - lekari i babice su to sve već videli mnogo puta, a uostalom sve će ukloniti brzo kako se vi ne biste loše osećali.
4. CTG nadzor deteta tokom porođaja. CTG nadzor bebe tokom porođaja svakako ima svoju funkciju, ali neke trudnice tvrde kako im je isti mnogo otežavao porođaj i slobodu pomeranja. Posavetujte se sa svojim ginekologom oko ovog dela.
5. Sloboda kretanja - šetnja. Ako zahtevate slobodu kretanja, svakako se raspitajte koja porodilišta to dozvoljavaju. Velik broj žena tvrdi da im je šetnja pomogla da se brže otvore, ali i da lakše prebrode snažne kontrakcije. Neka porodilišta nude i pilates loptu, kao i bazenčić.
6. Epiziotomija. Da li ćete moći da izbegnete epiziotomiju svakako ne zavisi samo od vaše lične želje, ali možete da napomenete doktoru i babici koje je vaše mišljenje na ovu temu.
7. Epiduralna anestezija. Bezbolan porođaj postaje normala širom sveta, a sve veći broj žena ga rado prihvata i u našoj zemlji. Razmislite koji je vaš stav o istoj.
8. Kakvom se porođaju nadate? Kada razmišljate o porođaju, da li više priželjkujete vaginalni ili carski rez?
9. Carski rez - spinalna ili opšta anestezija. Ako idete na carski rez, razmislite o tipu anestezije. Epiduralna anestezija se takođe sve češće vezuje i za sekciju. Saznajte više o carskom rezu i tipovima anestezija u ovom članku.
10. Fotografisanje. Neke dame žele da fotografišu svoj porođaj, a većina želi i prve fotografije sa bebom.
11. Prvi kontankt sa bebom. Koliko će trajati prvi kontakt i da li dozvoljavate odvajanje bebe od vas?
12. Dojenje. Kakav je vaš stav povodom dojenja? Da li želite da dojite bebu odmah nakon rođenja?
13. Hrana i voda. Konzumiranje hrane i vode tokom porođaja je uglavnom sa razlogom zabranjeno - na primer, ako se porađate prirodno i tokom porođaja jedete i pijete, a najednom dođe do komplikacija te morate na carski rez, hrana i voda u vašem stomaku tada mogu da naprave velike opasnosti. Ipak, porodilje tvrde da im je mnogo pomoglo i samo ovlaživanje usana mokrom gazom, pogotovo kod porođaja koji su se odužili.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio od koristi i da ste uz pomoć njega uspele da sastavite svoj plan porođaja.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.