- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Odakle potiče tokofobija i čega se to žene plaše?
- Psihologija
- 24. 07. 2022.
Odakle potiče tokofobija i čega se to žene plaše?
Tokofobija predstavlja preteran/panični strah od trudnoće i porođaja, a mnogim damama kvari planove za osnivanje, pa i proširenje već postojeće porodice.
Većina kaže, ali to je "blaženo stanje", no mnoge žene imaju psihičkih problema vezanih za trudnoću, kao i porođaj. Tokofobija predstavlja strah koji može biti primaran, dakle prisutan čak i od najranijeg detinjstva, a može biti i sekundaran - nakon teškog i traumatičnog porođaja ili određenih komplikacija u trudnoći.
Simptomi tokofobije obuhvataju paničan strah i napade pri samoj pomisli na trudnoću, čestu plačljivost, histeriju, anksioznost, kao i depresiju. Dakle, ispoljavaju se svi oni simptomi vezani za svaku fobiju. Imajte u vidu da je određena doza straha normalna za svaku ženu koja je trudna.
Ne postoji dama koja se ne plaši trudnoće i porođaja, a isto tako i ne postoji majka koja ne strahuje za svoj život, kao i život svoga deteta. Dakle, mi ovde pričamo o traumi, a ne o normalnoj dozi straha.
Otišli smo i korak dalje i shvatili šta zapravo kreira tokofobiju kod žena:
1. Detinjstvo. Nije svaka žena stvorena za majčinstvo, i normalno je da neke žene ne žele da imaju decu iz određenih razloga.
Problem nastaje kod onih žena koje bi želele da se ostvare kao majke, ali ih primarna tokofobija sputava. Razlozi su brojni: od gledanja traumatičnog porođaja u detinjstvu, pa sve do strašnih priča koje je devojčica mogla čuti od majke, bake, tetke...
Nažalost, tokofobija se može javiti i usled seksualnog nasilja, odnosno silovanja.
2. Gubitak kontrole. Bili smo pomalo iznenađeni kada smo otkrili i ovaj uzrok primarne tokofobije, pošto se o njemu zaista retko govori. Dame koje pate od primarne tokofobije kao razlog često navode i gubitak kontrole. U trudnoći, mnoge stvari ne možemo da kontrolišemo, već se sve odvija na sebi svojstven fiziološki način. Promene raspoloženja, hormona, fizičkog izgleda, pa sve do telesnih funkcija.
Neke žene tvrde da ih užasava i sama pomisao da nešto nekontrolisano raste u njima, pa čak i njihovo dete.
*Nikada ne osuđujte ženu sa tokofobijom, ma kakve god Vam se njene izjave činile. Sigurni smo da ne znate celu priču i pozadinu koja stoji iza ove traume.
3. Sekundarna tokofobija nakon traumatičnog porođaja. Ovaj vid fobije se javlja kada je majka već prošla kroz trudnoću i porođaj, a ostala je šokirana količinom bola ili neplaniranih događaja koji su se desili. Jako mnogo žena pati u tišini, plašeći se da sa drugima podeli svoja osećanja jer u okolini primećuje da je takvo ponašanje neprihvatljivo.
Normalno je da majka mora da bude srećna, jer ima bebu, zar ne? Ali, čak i kada sve prođe u najboljem redu, određeni procenat žena jednostavno ne može da zaboravi na bolove ili komplikacije jer se oni ponovno javljaju kroz noćne more.
*Sekundarna tokofobija se takođe javlja ukoliko majka izgubi dete, odnosno dete premine. Ovakav vid tokofobije je nešto drugačiji od ostalih, a uglavnom se odnosi na strah da se ne ponovi isti događaj – strah za život samog deteta.
4. Romantizovanje majčinstva. Svuda oko nas se romantizuje majčinstvo - nasmejana beba koja ceo dan spava ili se smeje je ono što se nama plasira. Mnoge majke ostanu izneđane kada uvide da je majčinstvo zapravo jedan težak i iscrpljiv posao.
Imajte u vidu da je nama jasno i drago da postoje žene koje zaista uživaju u tome, i da su u većini, ali mi ovde govorimo upravo o onoj manjini koja svoje strahove i tugu proživljava sama.
Kod lečenja tokofobije, obavezno je obratiti se stručnom licu. Moguće je ostvariti zdravu trudnoću, kao i prebroditi strahove, uz određenu terapiju ili samo psihološki nadzor.
Samo hrabro, znamo da ste jake! Tu smo uz Vas...
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.