- Porodica
- 20. 03. 2023.
Beba koja prespava noć - da li je treba buditi zbog hranjenja?
Iako gotovo nema roditelja koji se ne nada tome da će njegova beba prespavati celu noć, otkrivamo zašto su noćna buđenja veoma važna za dete.
Kada čujete da je neka beba od prvog dana uspela da prespava noć, prosto se oduševite, jer svi dobro znamo koliko se ponajviše majke izmore sa novorođenčetom. Buđenje svako malo, dojenje ili hranjenje, presvlačenje - jedva uspevate da spojite 3 sata spavanja.
Ipak, činjenica je da sve ima svoje skrivene razloge, koji sa sobom nose i benefite - pa tako i bebino buđenje noću.
Dok ne uđu u ritam, roditelji uglavnom reaguju na svaki plač bebe, bilo da se on dešava tokom dana, bilo tokom noći. Činjenica je da je dojenje ili hranjenje adaptiranim mlekom nužno u prvih 6 meseci bebinog života. U početku, hranjenje bebe neminovno mora da bude prilagođeno njenim potrebama. Beba mora da jede dovoljne količine hrane, odnosno mleka, bez obzira koliko i kada spava.
Dakle, hranjenje se uglavnom dešava između 8 i 12 puta na dan, a bebe koje su na dohrani jedu otprilike između 5 i 8 puta dnevno. Da li treba buditi bebu ako sama odluči da prespava celu noć? U svakom slučaju, to zavisi i od same bebe. Ukoliko se vaša beba ne budi sama nakon 3 sata sna, a pedijatar tvrdi da beba dobro ne napreduje, onda ćete je svakako morati buditi kako bi beba što pre ojačala. Buđenje radi hranjenja se uglavnom preporučuje i za bebe koje su prevremeno rođene, te za bebe sa kardiološkim problemima.
Ako imate zdravo dete koje dobro napreduje, a samo odlučuje da prespava noć - vi ste srećnica! Ne morate da budite bebu, sve dok dovoljno jede tokom dana i lepo napreduje, a pedijatar je zadovoljan njenim razvojem. Ipak, ako se i dalje plašite da ostavite bebu da prespava celu noć, znajte da će neki pedijatri preporučiti da bebe prvih nekoliko nedelja ipak budite radi hranjenja, jer još uvek ne može da se zaključi da li će beba dobro napredovati. Kada vidite da beba napreduje i sama određuje ritam, verovatno ćete se tek tada u potpunosti opustiti i zajedno, mirno prespavati celu noć.
Bebe prilikom hranjenja budite nežno - koristite što manje svetlosti prilikom presvlačenja i hranjenja bebe kako je ne biste suviše razbudili.
Pročitajte više i o kontroverznom načinu uspavljivanja beba - čuvenoj "cry-it-out" metodi.
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kuglof - izdvojeni recepti
- Kuhinja i recepti
- 17. 01. 2025.
Saveti za negu kože tokom zimskih meseci
- Lepota
- 15. 01. 2025.