- Porodica
- 17. 03. 2023.
Kako pomoći detetu da se opredeli za pravi instrument u muzičkoj školi
Činjenica je da muzika ima velik uticaj na razvoj deteta, a ukoliko ste se odlučili da vaše dete pohađa muzičku školu, evo kako da mu pomognete da odabere pravi instrument za sebe.
Nije tajna da samo slušanje muzike pozitivno utiče na razvoj mozga, a razvijanje muzičkih sposobnosti može da poboljša sluh, vid, pa i verbalno izražavanje. Razvijanje muzičkih sposobnosti pozitivno utiče i na shvatanje jezika, kao i matematičkih radnji. Dakle, vaše dete od muzičke škole može da uživa i mnoge druge prednosti i pogodnosti o kojima verovatno niste razmišljali.
Činjenica je da za muzičko obrazovanje nikada nije rano, ali je za muzičku školu ipak potrebno da dete bude spremno, a pre svega da želi da pohađa dodatno muzičko obrazovanje.
Ako dete ume da piše, čita i broji, a pored toga ima muzički talenat i želju da pohađa muzičko obrazovanje, velika je šansa da je vaše dete spremno za upis u muzičku školu. Ako baš tražite idealno vreme kada bi vaši mališani trebali da krenu u muzičku školu, onda bi to bilo sa 8 ili 9 godina.
U redu, sada kada smo shvatili i sagledali osnove muzičkog obrazovanja, hajde da se pozabavimo i glavnom temom ovog članka - kako pomoći detetu da odabere idealan istrument u kojem će uživati i u kojem će moći da izrazi svoj puni muzički potencijal? Potrebno je da obratimo pažnju na sledeće faktore:
1. Uzrast deteta. Činjenica je da su mlađi polaznici muzičke škole ujedno i sitniji, pa bi trebalo da se fokusiramo na one instrumente koji se izrađuju i u manjim, odnosno dečijim dimenzijama, poput gitare, violine, ili harmonike.
2. Fizička zrelost. Pored uzrasta, neminovno moramo obratiti pažnju i na fizičku zrelost deteta, odnosno telesnu konstituciju. Ne možete očekivati da dete dobro svira violončelo ili klavir ako njihova šaka nije razvijena. Dužina ruku takođe igra veliku ulogu, pogotovo kod instrumenata poput kontrabasa. Što se duvačkih instrumenata tiče, tu gledamo razvijenost grudnog koša i kapacitet pluća.
3. Koji instrument vaše dete želi da svira? Pored toga šta vi želite, važnije je šta dete želi. Sagledajte afinitete vašeg deteta. Neka deca su veoma muzikalna, ali ih instrumenti uopšte ne privlače - dakle, oni više vole da pevaju i u tome će verovatno biti bolji nego da ih forsirate da sviraju određeni instrument.
4. Ne zaboravite na socijalnu sliku. Bez obzira koliko puta kažete da je klavir mnogo bolji izbor od gitare, činjenica je da dete želi i instrument koji će mu doneti poželjnu socijalnu sliku, odnosno deca žele da izgledaju "kul". I koliko god se to nama odraslima sada činilo nevažno, čak će vas i u muzičkoj školi posavetovati da ne zanemarite uticaj socijalne slike.
5. Budućnost. Gde dete sebe vidi nakon muzičke škole? Da li žele da njihov život bude usmeren konkretno na muziku, ili muzičku školu žele da pohađaju radi hobija i razvijanja talenata? Neka deca odmalena tvrde da žele da sviraju u orkestru, dok druga samo žele da steknu bolje znanje određenog instrumenta koji će im služiti kao vid hobija.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio od pomoći i da ste uspeli da se usmerite u pravom pravcu povodom izbora instrumenta. Pogledajte i na koje sve načine možemo da prepoznamo različite talente kod dece.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.