- Porodica
- 31. 10. 2021.
"Cry It Out" kontroverzna metoda za uspavljivanje bebe
Uspavljivanje bebe nekada nije jednostavno, a evo šta treba da znate o kontroverznoj metodi "Cry It Out".
Neprospavane noći sa malom bebom? Sigurni smo da Vam nije lako. Ako pokušavate da pronađete rešenje na Internetu kako biste i Vi i beba najzad prestali da se "ljutite" jedno na drugo te dobili taj zasluženi san, pročitajte nešto više o takozvanoj metodi isplakivanja.
Radi se zapravo o tome da mnogi roditelji tvrde da bebu treba ostaviti da plače, sve dok ne zaspe. Mnogi govore i da taj period ne traje dugo, te da nije štetan za bebu, a novorođenče se brzo navikava na stresnu situaciju i ne traži više utehu roditelja, prvenstveno majke.
No, da li je to sve tako? Evo šta kažu stručnjaci.
Čuvena knjiga o "Cry It Out" metodi je digla takvu buru, da je čak bila i zabranjena. Ipak, treba imati na umu da ova metoda ima svoje lakše i teže verzije. Onu najradikalniju smo već naveli, a ostale ipak preporučuju povremeno nadgledanje i utehu bebe rečima, bez podizanja deteta u naručje.
Zašto bismo uopšte koristili ovu metodu? Pa, već smo naveli - zbog neprospavanih noći koje nikako da prođu. Roditelji tvrde da ova metoda donosi tako mnogo koristi za čitavu porodicu, no da li je ova navika štetna?
Šta zapravo predstavlja bebin plač? Pošto novorođenče ne priča, ono zapravo komunicira sa nama na ovaj način. Dakle - beba ne plače zato što je razmažena, niti zato što Vam tera inat, već iz nekog određenog razloga.
Naučnici tvrde da je puštanje bebe da plače skroz dok se ne umori i zaspe zapravo totalno u suprotnosti sa našom prirodom, odnosno to ne predstavlja prirodnu reakciju roditelja.
"Cry It Out" metoda može nepovoljno da utiče na čitav bebin razvoj, a kasnije postoji šansa da ima traume od odvajanja od drugih ljudi, ali i probleme sa snom. Uostalom, nismo zaboravili niti osećaj privrženosti koju beba treba.
Čak i majka pati ako dugo sluša plač svoje bebe - raste joj pritisak, obuzima je strepnja, a dlanovi i stopala se dodatno znoje.
Traži
Najnoviji članci
Zubni kamenac - korisne informacije
- Zdravlje
- 17. 09. 2024.
Aspergerov sindrom
- Psihologija
- 17. 09. 2024.
Najgore namirnice za bebe
- Porodica
- 16. 09. 2024.
Kako da sami napravite vanil šećer?
- Kuhinja i recepti
- 16. 09. 2024.