- Lepota
- 03. 08. 2022.
Jo-jo efekat
Zašto nastaje jo-jo efekat nakon držanja dijeta, te kako sve utiče na naše telo, saznaćete upravo u ovom članku.
Sigurno ste barem jednom u životu držali rigoroznu dijetu , a nakon nekog vremena - jednostavno ste se umorili i shvatili da to neće biti održivo na duge staze.
Nutricionisti širom sveta se trude da pomognu ljudima da kompletno promene način ishrane, pozivajući ih da prestanu da drže kratkoročne dijete, jer one uglavnom imaju više štete nego koristi.
Otkrivamo zašto se javlja jo-jo efekat, te kakve sve posledice može da ima po naše telo:
1. Prenizak unos kalorije. Kada unosite premalo kalorija u organizam - reći ćemo do 1200 na dan, vaše telo počinje da radi usporenim tempom, odnosno plaši se da će doći u fazu gladovanja. Na početku dijete, sigurno primećujete kako brzo gubite kilograme, ali već nakon nekog vremena vaše telo se adaptira na premali unos hrane te usporava metabolizam.
Sledeći put kada krenete da jedete uobičajenih 2000 kalorija dnevno, vaše telo ne samo da se ne ponaša kao da je na dijeti, već se i trudi da uskladišti što više hrane u vidu sala, kako bi sačuvalo za sledeći put kada odlučite da gladujete.
Dakle - čista biologija. Ako jedete previše malo, a onda krenete da jedete normalno, gojićete se više nego inače jer se vaše telo plaši ponovne gladi, stoga umesto da troši - skladišti sve što pojedete.
2. Umor i nagli pad insulina. Nakon rigorozne dijete, većina se oseća umorno, a mnogi doživljavaju i iznenadne promene u nivou šećera u krvi. To je ono naše čuveno "pao mi je šećer", stoga uglavnom posežemo za prvom hranom koju dohvatimo, a nakon prestanka dijete ćemo pojesti i više nego inače, kako bi povratili izgubljenu energiju. Dakle, eto jo-jo efekta.
3. Psihički zamor. Rigorozne dijete su takođe psihički zamorne - konstantno morate da pratite šta i koliko jedete. Ako to do sada niste činili, vrlo brzo ćete izgubiti motivaciju te posegnuti za namirnicama nadohvat ruke, a u najvećem broju slučajeva - poješćete više nego ranije, kako biste se i psihički odmorili.
4. Uželeli ste se određenih namirnica. Ako ste u potpunosti izbacili određene namirnice na jedan period, moguće je i da ste ih se uželeli. Naravno, čega se god uželimo - pojedemo više nego inače, a odmah zatim sledi i poništavanje rezultata dijete, odnosno još gore - jo-jo efekat.
5. Prejedanje. Period gladovanja uglavnom ide ruku pod ruku sa periodom prejedanja. Velik broj ljudi još uvek nije pronašao svoj zdrav pristup ishrani, stoga im se ovo često dešava. Ne moramo da vam objašnjavamo koliko je nezdravo.
6. Zadržavanje vode. Jo-jo efekat sa sobom nosi i zadržavanje vode u organizmu, a posebno ukoliko vaša prethodna dijeta nije sadržavala ugljene hidrate. Naime, ugljeni hidrati su poznati po tome da vežu vodu za mišić, stoga ćete dobiti onaj čuveni "bulky" izgled. Ovo je sve šok za vaš organizam.
7. Problemi sa organima za varenje. Jo-jo dolazi ne samo sa više kilograma nego što ste imali kada ste prvi put dobili ideju da smršate, već vam može otežati i rad organa za varenje. To se uglavnom dešava zbog kombinacije faktora koje smo naveli pod brojem 5 i 6.
8. Višak kože. Ako stalno držite dijete, a sa svake se nakon nekog vremena vraćate sa nekoliko kilograma viška, odnosno sa jo-jo efektom, moguć je i višak kože. Kod dama, ovo se posebno odražava na predelu dekoltea.
Otkrijte i zašto se mediteranski način ishrane smatra jednim od najzdravijih!
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.