- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Namirnice na kojima se ne isplati štedeti
- Kuhinja i recepti
- 08. 08. 2022.
Namirnice na kojima se ne isplati štedeti
Uvek smo za štednju - ali tamo gde to zaista ima smisla. Kada pokušaj uštede može da utiče na naše zdravlje, to je linija koju treba povući. Otkrivamo koje su to namirnice na kojima se ne isplati štedeti.
Nismo pobornici stava da je zdrava ishrana nužno i skupa. Sigurni smo da ste shvatili čitajući naš portal da imamo mnoštvo ideja kako da na jednostavne načine spremimo zdrave, raznovrsne, kao i ukusne obroke. Volimo i da štedimo, stoga često pružamo i savete tog tipa.
Međutim, sada vam donosimo nešto potpuno drugačije - otkrivamo istinite činjenice vezane za namirnice na kojima se ušteda novca zaista ne isplati.
Pogledajte koje su to:
1. Prirodna i hladno ceđena ulja. Ako želite da svom organizmu priuštite pregršt zdravih masti, to "zadovoljstvo" će vas koštati. Istina je da se maslinovo ulje, na primer, razlikuje po kvalitetu, a shodno tome mu je i postavljena cena. Ako ste pronašli neko veoma jeftino maslinovo ulje, a pogotovo ako dolazi u većoj ambalaži nego inače - pažljivo pročitajte deklaraciju. Najverovatnije se radi o maslinovom ulju napravljenom od koštica. Ovo ulje svakako nije loše, ali se pretežno upotrebljava za kuvanje, pečenje i prženje, a ne kao preliv za salate.
2. Mesne prerađevine. Da paštete i viršle nisu baš najsrećnija opcija - znamo odavno. Nutricionisti se slažu po pitanju mesnih prerađevina - potrebno je da ih konzumiramo umereno. Baš iz tog razloga bismo trebali i da biramo kvalitetnije mesne prerađevine. Potražite male domaće proizvođače koji gaje i suše domaće meso.
3. Sirevi. Jeftiniji sirovi ne moraju nužno da budu lošijeg kvaliteta, ali ako želite da uživate u različitim vrstama sireva, a pogotovo tvrdim i masnijim, moraćete da izdvojite nešto više novca. Ukoliko ste naišli na veoma povoljnu cenu takozvanog "žutog" sira, obratite pažnju na deklaraciju - verovatno je biljni.
Isto je i za mlečne namaze, odnosno puter i margarin. Ukoliko imate opciju da birate, uvek se opredelite za puter, a ne za margarin, jer je puter prirodan proizvod. Istina - nećete uštedeti na novcu, ali već smo rekli da ušteda na novcu nauštrb zdravlja nema nikakvog smisla.
4. Riba. Jeftinija riba je uglavnom i ona zatrovanije vrste. Što se tiče konzervi, sardine su na primer u redu, te predstavljaju zdrav obrok za srce. Kada je reč o tuni, ona sadrži nešto više žive i aluminijuma, stoga se preporučuje da se ne konzumira više od 2 puta nedeljno, a za trudnice i dojilje bi trebala biti čak i zabranjena. Nemojte štedeti na ribi.
Potencijalno - orašasti plodovi, semenke i žitarice. Ovo može da varira od mesta do mesta na kojima se snabdevate sa namirnicama. U svakom slučaju, ako i kada kupujete ove namirnice u rinfuzi - u velikim marketima ili takozvanim prodavnicama zdrave hrane, obratite pažnju na svežinu proizvoda. U nemalom broju slučajeva desilo se da žitarice, semenke i orašasti plodovi predugo stoje, te postanu užegli.
Nadamo se da vas je ovaj članak inspirisao da se hranite zdravije i kvalitetnije, te da pravite pametnije izbore pri kupovini namirnica.
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.