- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Kako se ukus i preferenacija hrane menja sa godinama i zašto je to tako?
- Kuhinja i recepti
- 15. 10. 2021.
Kako se ukus i preferenacija hrane menja sa godinama i zašto je to tako?
Da li ste primetili da Vam se ukus menja sa godinama? Na primer, mnogi tvrde da u ranoj mladosti nisu voleli gorke ukuse, poput maslina, senfa, ili piva, a već krajem 20-ih je to postala njihova omiljena hrana. Ipak, 20-e i 30-e još uvek nisu godine kada se naša preferencija prema hrani menja u većem smislu, ali čim zagazimo u 40. godinu života, situacija se vrtoglavo menja. A evo i zašto je to tako...
1. Smanjenje receptora na jeziku posle 45 godine. Receptori za ukus na našem jeziku se rapidno smanjuju oko 45. godine života. Nismo više u stanju da razlikujemo najistančanije ukuse pojedine namirnice, pa uglavnom ''vapimo'' za nekim pojačivačem ukusa, a onda se dešava sledeće...
2. Jača hrana. Dakle, kada nam sve postane nekako blago, mi želimo jaču hranu. Nije čudno da ljudi počnu da konzumiraju veoma ljute stvari, kao i jako meso, poput kobasica i ostalih mesnih prerađevina. Buđavi sirevi, prezačinjeni sosevi - zvuči poznato?
3. Više solimo. Mač sa dve oštrice - pojava visokog krvnog pritiska raste sa godinama, ali i količina soli koju koristimo sa godinama takođe raste. Uzročno posledična veza - hrana nam nije dovoljno jaka i ukusna, pa je više solimo. Stariji smo, imamo više predispozicija za visok krvni pritisak, a i navike nam idu u tom pravcu.
4. Više slatkiša. Mnoge dame se žale da su nakon menopauze počele da jedu slatko u velikim količinama. Šta se desilo? Sve što smo gore objasnili. Jednostavno - neko će početi da jede više jačih kolača, dok će neko drugi preći na veoma ljutu, veoma slanu, ili pak dobro začinjenu hranu.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.
Kako izgleda tipičan profil preljubnika?
- Veze
- 07. 11. 2024.
Starinski recept - ajnpren supa
- Kuhinja i recepti
- 07. 11. 2024.