- Naslovna ›
- Kuhinja i recepti ›
- Kako se priprema domaći "starinski" ajvar?
- Kuhinja i recepti
- 31. 10. 2022.
Kako se priprema domaći "starinski" ajvar?
Pravi domaći ajvar kojem niko ne može da odoli... Evo kako izgleda postupak pripreme istog.
Velik broj domaćinstava u našoj zemlji se već okrenuo spremanje zimnice, a pored tušrije, džemova i slatkog, ne smemo da zaboravimo neizostavni ajvar. Kada upitate većinu stranaca koje im je najbolje jelo koje su probali u našoj zemlji, mnogi će vam mahom odgovoriti da je najlepši pravi, domaći ajvar.
Čak i ako ga nikada do sada niste spremali, i smatrate sebe početnikom povodom zimnice, pozivamo vas da isprobate sledeći recept. Ovaj savršen recept za pravi domaći starinski ajvar nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a mi ga najviše volimo sa domaćim, vrućim, svežim hlebom.
Paprike operemo, obrišemo i pečemo. Potrebno je da se paprike okreću tokom pečenja kako bi bile ravnomerno pečene sa svih strana. Kada su pečene, paprike stavite u određen sud, odnosno sa strane. Poklopite ih kako bi se naparile, što će vam omogućiti mnogo jednostavnije guljenje, tj. ljuštenje korice.
Tokom ljuštenja, obratite pažnju da uklonite i sve semenke i naravno peteljke. Paprike su sada spremne za mrežasti džakčić, gde će se ocediti. Tamo treba da stoje do narednog dana.
Sutradan, paprike sameljemo na mašini za meso. Stavite ulje u šerpu, zagrejte ga, dodajte papriku, a zatim sledi mešanje od nekoliko sati. Nije čudno da žene vole da se okupe na dvorištu i peku ajvar na kotlu, s obzirom na potrebnu količinu, a i vreme koje potrošimo na spremanje istog. Možete da se nađete sa drugaricama i organizujete zajedničku pripremu ajvara, sigurni smo da ćete se dobro ispričati, satima. :)
Kako znati kada je ajvar gotov? Gotov je kada se tokom mešanja na njemu pojavi "puteljak" kada provučete varjačom. Na kraju se dodaje esencija i so, po ukusu i želji. Za one koji žele ljut ajvar, dodaju se ljute papričice, koje ste neminovno prethodno ispekli, oljuštili, te samleli.
Nakon čitavog ovog postupka, gotov vruć ajvar se odmah sipa u sterilisane tegle, te zatvara celofanom i gumicom. Obavezno se tegle stavljaju u nešto toplo, a kod nas je običaj da se obmotaju ćebadima.
Sutradan tegle ajvara "selimo" na neko tamno mesto, gde bi i trebalo da stoje dok se ne potroše, odnosno pojedu.
Važna napomena - od količine paprike koju odaberete, računajte da ćete dobiti trećinu ajvara. Dakle, ako upotrebite 30 kg paprika, dobićete 10kg ajvara.
Mnogi za starinski ajvar dodaju i patlidžan - ako je to i vaša želja, znajte da će vam na količinu od 30 kg paprika biti potrebno 10 kg patlidžana.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.