- Zdravlje
- 25. 07. 2022.
Višak testosterona kod zena - simptomi
U poslednje vreme primećujete čudne pojave na svome telu? Možda se radi o poremećaju hormona - a evo kakve simptome kod žena zadaje povišen testosteron.
Kada su naši hormoni u balansu i naše telo i psiha su u blagostanju. No, šta se dešava kada se muški hormon, testosteron, jednostavno poveća u ženskom telu? Važno je znati da i žene imaju muške hormone, ali ne u granicama u kojim ih imaju muškarci i obrnuto. Ipak, kada se vrednosti ovog hormona u nama poremete, moguće je da ćete primetiti sledeće simptome:
1. Bes, ljutnja, agresija. Ako vam se čini da vam se ličnost najednom promenila, odnosno da je vaš temperament mnogo skloniji agresivnim izlivima, moguće je da za to možete da krivite povišene vrednosti hormona testosterona. Naravno, ukoliko primetite i druge simptome sa ove liste.
2. Naglo povećana seksualna želja. Neke osobe jednostavno i prirodno imaju višu želju za seksom, odnosno imaju jači libido tokom čitavog života. Ali, ako ste primetile da uz ostale simptome iz ovog članka imate i naglo povećanje seksualne želje, moguće je da je testosteron u vašem telu malo podivljao.
3. Pojačana dlakavost. Prvi simptom koji ćete verovatno primetiti jer nije tajna da će dame sa povišenim testosteronom biti pre svega zabrinute za svoj izgled. Ovo je jedan od glavnih simptoma zbog kojih se žene obraćaju svojim ginekolozima pitajući za savete povodom balansiranja hormona.
4. Proređivanje kose. Uz pojačanu maljavost, ponajviše na licu, stomaku, ali i grudima, javlja se i uporedo proređivanje kose.
5. Problemi sa ciklusom. Odmah zatim dolazimo i do problema sa ciklusom, a povećanje testosterona kod žena se povezuje i sa policističnim jajnicima, insulinskom rezistencijom, ali i dijabetesom tipa 2.
6. Nesanica. Nesanica i zabrinutost takođe mogu da vas ometaju, a ukoliko patite od insomnije, pročitajte i ovaj članak.
7. Depresivnost i loša koncentracija. Na kraju, sve to nas dovodi do rasejanosti koja je praćena lošom koncentracijom, a čitavo stanje nas može baciti i u depresiju.
Ako ste se pronašle u većini ovih simptoma, pre svega se obratite svom ginekologu, a on će vas, ukoliko pronađe problem, verovatno uputiti kod endokrinologa kako biste izbalansirali rad svojih žlezda, a samim tim i hormona. Ne brinite se, lek postoji, samo je važno da problem prvo prepoznamo.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Šuga u školama i vrtićima Srbije
- Zdravlje
- 10. 10. 2024.
Moderne boje i tehnike za zidove u 2024. godini
- Kuća
- 10. 10. 2024.
Ko je pod dodatnim rizikom za razvoj raka dojke?
- Zdravlje
- 09. 10. 2024.