- Zdravlje
- 15. 07. 2021.
Koji su simptomi dijabetesa i kako nastaje?
Dijabetes ne predstavlja samo bolest, već je o njemu bolje govoriti kao o sistemskom poremećaju metabolizma. U narodu ga često zovemo šećerna bolest, ali ovaj poremećaj metabolizma zapravo nastaje kada dođe do nepravilnog lučenja insulina - ili čak prestanka lučenja istog.
Da, istina je da dijabetes nije u potpunosti izlečiv, ali je takođe istina da se od ove bolesti ne umire direktno. Dakle, i dalje ste u stanju da živite kvalitetan život, samo treba da držite šećernu bolest pod kontrolom.
Insulin je hormon koji se stvara u pankreasu, a kada se njegova proizvodnja promeni, ili čak u potpunosti prestane, dolazi do poremećaja samog metabolizma masti, proteina, i naravno - ugljenih hidrata.
Dijabetes nije nova bolest, ali je definitivno sve češća. Pretpostavljate ko bi bio krivac za to... Naravno, naš ubrzan, moderan, te savremen način života. Gojaznost je definitivno glavni problem kada pričamo o šećernoj bolesti, ali su za njenu pojavu krivi i stres, nedostatak fizičke aktivnosti, kao i vođene neurednog života u celini.
Kao i kod većine bolesti, postoji i nasledni faktor. Moguće je dobiti dijabetes ukoliko su ga Vaši roditelji imali, ali znajte da to ipak ne predstavlja pravilo, već mogućnost. Dakle, i dalje ste u stanju da uradite sve što treba da isti i sprečite.
Različite sklonosti ka infekcijama takođe mogu da budu okidač za pojavu dijabetesa. Šećerna bolest se pojavljuje i zbog alkoholizma. Ukoliko je neka osoba pod određenom terapijom, na primer za oboljenje bubrega, zglobova, ili kože, takođe može dobiti šećernu bolest zbog delovanja određenih lekova (na primer antireumatika i diretika).
U redu, sada kada sam uopšteno predstavili dijabetes, vreme je da se osvrnemo na simptome koje zadaje. Ukoliko primetite neke od ovih simptoma kod sebe ili Vaše voljene osobe, znajte da je vreme da prekontrolišete krvnu sliku te se obratite Vašem lekaru:
- Često ste žedni i žeđ je neutaljiva,
- Imate učestalu potrebu za mokrenjem,
- Gubite telesnu težinu bez nekog objašnjivog razloga,
- Imate veoma suvu kožu koja izaziva neprestan svrab,
- Potrebe za hranom su Vam povećane, ali se osećate umorno i malaksalo čak i kada ste siti,
- Loša cirkulacije i trnjenje ruku i nogu,
- Oslabljen, zamagljen vid.
Postoje tri tipa dijabetesa, a to su Dijabetes tip 1, Dijabetes tip 2, kao i trudnički dijabetes.
Dijabetes tip 1 se javlja u mlađem dobu kao posledica autoimunog procesa. Ovaj tip zahteva terapiju insulinom, kao i promenu životnog stila, poput određene ishrane, ali i fizičke aktivnosti.
Dijabetes tip 2 se javlja u starijem dobu i posledica je ranije navedenih stvari i rizika. Može zahtevati medikamentnu terapiju, ali i ne mora. Kod većine slučajeva, dovoljna je promena životnog stila.
Trudnički dijabetes nastaje zbog naglih hormonskih promena u toku trudnoće. Ukoliko je trudnica bila gojazna i pre trudnoće, te ukoliko je starija od 25 godina, moguće je očekivati pojavu trudničkog dijabetesa. Dobra vest je da se nivo insulina najčešće sredi sam od sebe odmah nakon porođaja. Ipak, dešava se da određeni broj žena koji je patio od trudničkog dijabetesa razvije Dijabetes tip 2 u kasnijim godinama života.
Važno je na vreme prepoznati dijabetes i reagovati na ispravan način. Iako smo već naveli da se od ove bolesti ne umire, ukoliko se ne drži pod kontrolom, ipak može imati veoma štetne posledice po čitav naš organizam, te tako ugroziti kvalitet života jedinke.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.