- Zdravlje
- 16. 10. 2022.
"Sistemska" kandidijaza
Ako imate mnogo različitih zdravstvenih tegoba, a lekari jednostavno ne znaju šta Vam je, možda se radi o "sistemskoj" kandidijazi.
Pre nego što započnemo ovaj članak, važno je reći zbog čega smo reč sistemska stavili pod navodnike. Sistemska kandidijaza u narodu znači napad gljivice kandide na više organa u telu, dok u medicinskom i stručnom smislu sistemska kandidijaza predstavlja doslovno trovanje svih organa tela kandidom.
Dakle, mi ćemo ovde pričati o "narodskom" tipu, odnosno problemu kada se kandida previše razmnoži u crevima, vagini, na koži, ili nekom drugom organu.
Ako se već duži vremenski period osećate loše, a lekari Vam govore da je sa Vama sve u redu, ne brinite - niste umislili. Moguće je da se kandida umnožila u telu. Pre svega, podsetimo se da je kandida normalan stanovnik naših creva, a problem nastaje kada se naruši balans.
Zbog čega nastaje kandida? Kandida može da nastane iz mnogo razloga, a neki od najčešćih uzroka bi bili terapija antibioticima, prevelik unos alkohola, slatke hrane, kao i uopšteno ugljenih hidrata, vlažna klima, pa čak i stres i tuga.
Simptomi su zaista razni, počevši od probavnih tegoba - proliva, mučnina, iritabilnog kolona , nadimanja, i slično. Kod vaginalne kandide javlja se nesnosan svrab i sirast iscedak, a moguće su i sitne ranice.
Kod kožne kandide, javlja se intenzivan svrab i crvenilo, a nakon češćanja koža puca, stvaraju se kraste i sitne posekotine.
Kandida može da napadne bilo koji organ u telu, pa čak i jetru, pluća i bubrege.
Sistemska kandidijaza će Vas činiti umornima, bezvoljnima, izazivaće vrtoglavice, glavobolje, nesanice, mutan vid, zvonjavu u ušima, pa čak i anksioznost. Kako da znate da li imate sistemsku kandidijazu? Potrebno je da odnesete stolicu na analizu, pre svega.
Vaginalnu kandidu ćete lako uočiti, ali je dobro znati da vaginalna kandida ne predstavlja zdravstveni rizik kao crevna kandida.
Lečenje? Proces lečenja traje oko 40-ak dana, a kombinuje se promena ishrane, antimikotici, kao i određeni suplementi. Što se ishrane tiče, praktikuje se takozvana anti-kandida dijeta, koja je zapravo keto dijeta. Morate da izbacite sve šećere kako kandida ne bi imala čime da se hrani, a ne biste trebali da jedete ni voće. I začini su zabranjeni, sem origana, jer i oni umeju da podstaknu kiselu sredinu u organizmu.
Lekar, najčešće gastroenterolog, će Vam prepisati i antimikotike, a to su lekovi protiv gljivica. Što se tiče suplemenata, obavezni su probiotici, a najčešće bulardi, kako bi se crevna flora uravnotežila i obnovila dobrim bakterijama.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.