- Zdravlje
- 28. 03. 2022.
Noćni trzaji - objašnjeni!
Sigurni smo da vam se barem jednom desilo da primetite kako se vaše telo trza po noći, odnosno dok padate u san. Da li bi ova pojava trebala da vas uplaši, šta zapravo predstavlja, te kako to možete da sprečite - saznaćete upravo u ovom tekstu.
Zamalo da ste zaspali, kad najednom osećate trzaj tela. Čini vam se kao da vas je neko uplašio, stoga ste se probudili, odnosno niste uspeli da upadnete u san. Nekim ljudima se ova pojava dešava mnogo češće nego drugima, ali uglavnom se dešava svakome, barem u nekom periodu života. Zašto? Odakle potiče noćno trzanje?
Stručno, ovaj trzaj se naziva hipnotički trzaj, a lekari govore kako se on najčešće dešava tik pred spavanje. Ovaj tip trzaja se u velikom broju slučajeva ponavlja u periodu budnosti, te dubokog sna. Poznato je da se tokom spavanja mišići opuštaju. Ali, kako naš mozak to dešifruje?
Mozak može da signalizira da se padanje u san zaista povezuje sa padom, stoga će poslati alarm i proizsvesti upravo noćni trzaj. Strah od gubitka podloge je urođen, a naš mozak nas budi sa trzajem kako bi reagovali, te sprečili eventualni nepostojeći pad.
Da li postoji neki određen razlog zbog kog bi ova pojava mogla da bude češća? U najvećem broju slučajeva, hipnotički trzajevi se dešavaju apsolutno bez razloga, i kako smo već spomenuli - događaju se svima.
Ipak, neke studije pokazuju da su noćnim trzajima sklonije osobe koje su pod stresom, a posebno pod hroničnim stresom. Napet um, veća kontrakcija mišića - nije nikakvo čudo da nas tada spopadaju i hipnotički trzaji.
Neki povezuju ovu vrstu trzaja i sa uzimanjem određenih lekova, no do sada nisu urađene detaljnije studije na ovu temu. Ako ste vežbali kasno, te odradili naporan trening, takođe povećavate šanse za hipnotičkim trzajem.
Da li možete da sprečite noćno trzanje? Nekim ljudima je ova pojava veoma neprijatna, te se interesuju da li mogu da je spreče. Kao što smo prethodno naveli, možete da utičete na smanjenje uzroka koji eventualno mogu da potenciraju hipnotičke trzajeve.
Pored toga, neki doktori noćne trzaje povezuju i sa manjkom kiseonika u krvi, što vaš mozak budi kako bi reagovao. Ako je to slučaj, preporučuje se da spavate u dobro provetrenoj prostoriji. Nemojte držati cveće u sobi u kojoj spavate jer ono može da smanji nivo kiseonika u vazduhu.
Pored toga, poželjno je da vaše okruženje za spavanje bude komforno, tiho i mirno. Stabilan i udoban položaj tela takođe mogu da smanje noćne trzaje.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Slani štapići sa makom
- Kuhinja i recepti
- 20. 01. 2025.
Seks poze u kojima žene najbrže dolaze do orgazma
- Veze
- 18. 01. 2025.
Losos pasta
- Kuhinja i recepti
- 18. 01. 2025.