- Zdravlje
- 26. 05. 2022.
Mastitis - uzroci, simptomi + korisni saveti
Da li ste znali da 10% majki barem jednom doživi mastitis? Iako Vam se taj postotak možda ne čini tako velikim, sigurni smo da znate barem jednu osobu (ili ste Vi bili ta osoba) koja je doživela sve one muke sa mastitisom.
Zapravo, postoje 2 vrste mastitisa, a jedna od tih vrsta je zarazna, dok druga predstavlja zarobljeno mleko u grudima dojilje.
Blokirani mlečni kanali, kao i bakterije koje mogu da dospeju u grudi, izazivaju mastitis. Ukoliko se dojke pravilno ne prazne tokom dojenja, uvek postoji određeni rizik za nastanak mastitisa.
Kada mastitis pogađa majke? U najvećem broju slučajeva, to se dešava u prvih pola godine dojenja, dok još uspostavljamo pravi ritam sa bebom. Ukoliko ste primetili veliki umor, nemojte za to kriviti samo neispavane noći, već obratite pažnju i na ostale simptome jer se može raditi o mastitisu.
Simptomi mastitisa kreću sa pojavom uglavnom u jednoj određenoj dojci, koja postaje bolna i crvena. Pored toga, javljaju se otekline, kao i vrelina koju možete osetiti samim dodirom.
Uvećane žlezde dojki, kao i vrata, popraćene visokom temperaturom znače da je upala uznapredovala, te trebate posetiti lekara što pre. Ukoliko je to slučaj, jedini mogući način za lečenje pružaju antibiotici.
Ipak, želimo da ponudimo i neke praktične savete kako zaobići mastitis ili izboriti se sa istim. Uglavnom, nemojte prestati da dojite. Topla krpa koja se položi na inficiranu dojku 10-ak minuta pre samog dojenja će olakšati bol i otoke.
Protok mleka će takođe biti potpomognut na ovaj način. Masirajte grudi na blag način, pre i posle dojenja, kako biste eventualno razbile zapušene kanaliće.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.