- Zdravlje
- 11. 09. 2022.
Karanfilić - zdravstvene dobrobiti i primena moćnog začina
Karanfilić ili klinčić je tropsko drvo, a začin dobijamo sušenjem cvetnih štapića. Iako ga je većina do sada upotrebljavala za aromatizovanje kolača, pića i likera, kao i pripremu kompota i konzervisanog voća, ovoga puta idemo korak dalje i otkrivamo alternativne načine primene karanfilića koji unapređuju naše zdravlje.
Ako ste u potrazi za nekim novim začinom koji bi ne samo poboljšao ukus i miris jela koje spremate, već vam i unapredio zdravstveno stanje - na dobrom ste mestu. U ovom članku, iznosimo sve zdravstvene dobrobiti koje pruža karanfilić:
1. Antimikrobno dejstvo. Svoja antimikrobna svojstva karanfilić duguje spojevima kariofilena, tanina i eugenola. Ako se već duži vremenski period borite sa gljivicama, odnosno kandidom - karanfilić bi mogao da vam postane najbolji saveznik. Ovaj začin takođe deluje u borbi protiv virusa, bakterija, kao i ostalih patogena.
2. Leči astmu. Karanfilić se ne upotrebljava samo kao mleveni začin, već od njega možemo da koristimo i ulje. Ulje klinčića je dokazano korisno u borbi protiv astme, jer ovaj začin otvara disajne puteve.
3. Čaj od karanfilića. Evo jednog praktičnog saveta kako da napravite čaj od karanfilića: 2 do 3 karanfilić zrna prelijte sa 2 do 2,5dcl ključale vode. Poklopite i ostavite da stoji 10-ak minuta. Izvadite karanfiliće, te ga zasladite medom po želji. Ovako spremljen čaj od ovog moćnog začina pomaže u otklanjanju kašlja, ali i reume i kostobolje. Koristan je i u borbi protiv prehlada i gripe.
4. Artitis. Navodi se da je karanfilić koristan u borbi protiv svih zapaljenskih procesa u telu, a može i da zaustavi napredovanje bolesti poput artitisa.
5. Antioksidansi. Pošto je karanfilić prepun antioksidansa, koristan je i u borbi protiv starenja, ali i u otklanjanju kardiovaskularnih obolenja.
6. Zubobolja, higijena usta i loš zadah. Karanfilić je jedan od najboljih začina koji vam može pomoći da oralnu higijenu podignete na jedan skroz novi nivo. Pored toga što otklanja zubobolju, karanfilić takođe pozitivno deluje na stanje sluzokože i higijenu usta, a koristan je i kod lošeg zadaha.
7. Zdravlje kostiju. Zbog obilja minerala koje sadrži, karanfilić se preporučuje i kod osoba koje imaju predispoziciju za osteoartitis.
8. Želudac i jetra. Navodi se da karanfilić može da nam pomogne i da predupredimo pojavu čira na želudcu jer zgušnjava sluz koja može da bude potencijalno mesto za razvoj rana.
Očito je da karanfilić pozitivno deluje na svako stanje sluzokože. Što se jetre tiče, začin je koristan kod borbe protiv masne jetre, ali može da smanji i znakove ciroze.
Na kraju ovog hvalospeva, dobro je osvrnuti se i na manje poznate, odnosno potencijalno loše strane ovog začina. Ono što bi trebali da znate jeste da karanfilić ne biste trebali da konzumirate ukoliko pijete lekove za razređivanje krvi. Izbegavajte i ulje od karanfilića.
Ako imate dijabetes, poželjno je da ne preterujete sa ovim začinom, jer one može značajno uticati na lučenje inzulina, pa biste se mogli naći u hipoglikemiji.
Karanfilić kupujte ceo, u zatvorenim pakovanjima, a ako želite mleven - sameljite samo onoliko karanfilića koliko planirate iskoristiti. Što se ulja tiče, potreban je oprez, odnosno ne bi trebalo preterivati, kako ne biste iskusili neprijatne simptome poput vrtoglavice.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izbor ribica za akvarijum
- Ljubimci
- 13. 09. 2024.
13.09. - Dan borbe protiv sepse
- Kultura
- 13. 09. 2024.
Puževa sluz u službi lepote
- Lepota
- 12. 09. 2024.