- Zdravlje
- 06. 12. 2021.
Kako se pruža prva pomoć

Doslovno svaka osoba bi trebala da zna da primeni tehnike prve pomoći, ali najčešće se kasno setimo da nismo savladali osnove tako važnog znanja. Kako se više nikada ne bismo našli u situaciji koju smo mogli da spasemo sa nekoliko trikova, poželjno je da usvojimo ove informacije:
1. Neodložne mere koje moramo da preduzmemo. Ako je osoba bez svesti, obavezno je stavljamo u bočni položaj. Mere oživljavanja primenjujemo ako ne kuca srce, ili ako osoba ne diše. Zaustavljanje krvarenja usled povrede je takođe obavezno.
2. Hitna pomoć. Čim smo primenili stavku broj 1, prelazimo na pozivanje hitne pomoći. Važno je da im kratko i objektivno kažete u kakvoj se situaciji žrtva nalazi. Moguće je i da će hitna pomoć ostati sa Vama na vezi, kako bi Vam davala uputstva šta da radite dok ne stignu.
3. Možete i sami da organizujete prevoz. Ako hitnoj pomoći treba previše vremena da stigne, ili su pak sprečeni zbog određenih uslova, možete i sami da organizujete prevoz žrtve. Najvažnije je da ne smetne sa uma da je osoba verovatno emotivno i psihički potresena, te se stoga tako i postavite.
4. Preduzimanje koraka sa spasavanje. Povređenu osobu je potrebno uhvatiti za ramena, te blago protresti. Postavite nekoliko pitanja. Ako nema odgovora, osoba je bez svesti.
5. ABC. Ovaj postupak se primenjuje odmah nakon što ste konstatovali da je osoba bez svesti. A stoji za "airway", odnosno disajni put. Potrebno je da ga otvorimo. B, odnosno "breathing", disanje i C "circulation", odnosno cirkulacija krvotoka gde masiramo srce i pokušavamo da izvedemo veštačko disanje.
Za disajni put, odnosno korak A, žrtva treba da bude na leđima. Zabacite joj glavu, a zatim jednom rukom podižite bradu, dok drugom treba da stiskate čelo. Usta uvek moraju da budu otvorena - ovo je veoma važno.
Za korak broj 2, odnosno B, pokušavamo da uspostavimo disanje. Važno je znati da povremeno i kratko disanje ne znači da je povređena osoba u redu. Sledi treći korak, C, a tu dolazimo do oživljavanja. Prvo počinjemo sa masažom srca. Važno je znati da postupak nije naivan, te ga sprovodite samo ako osoba zaista ne diše i nema otkucaje srca. Masažu izvodite brzo, otprilike treba da imate 100 pritisaka u minuti. Nakon 30 puta, potrebno je da udahnete 2 puta, odnosno opet oslobodite disajni put povređenog na način na koji smo objasnili u koraku A. Nemojte zaboraviti da stavite maramicu na usta žrtve, kako biste se eventualno zaštitili od štetnih uticaja kontakta.
Začepite nos žrtve, a metodom usta na usta dva puta udahnite vazduh u povređenog. Neka udah traje oko 1 sekundu. Masaža srca i veštačko disanje treba da se odvijaju neizmenično.
Kod beba i dece, nemojte previše pritiskati grudni koš, a i pripazite da im glava nije previše zabačena, kako dodatno ne biste blokirali disajne puteve.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Da li znate čemu služi fijoka ispod šporeta?
- Kuća
- 30. 04. 2025.
Preporuke knjiga Demi Mur
- Kultura
- 30. 04. 2025.
Trendovi u svetu venčanja
- Veze
- 29. 04. 2025.
Preukusna salata sa urdom
- Kuhinja i recepti
- 29. 04. 2025.